Studentski savet za evropsku demokratiju 1

I dok studenti protestuju širom Srbije tražeći istinsku demokratiju, a protiv diktature i retrogradnih vrednosti, u Šapcu su akademski građani odskoro uključeni u rad izvršne vlasti.

Stipendisti grada Šapca, oni sa najvišim prosekom, dobili su status savetnika gradonačelnika, i ono što je najvažnije predložiće mere da najbolji studenti i stručnjaci ostanu u svojoj sredini i utiču na njen razvoj.

Najvažniji uslov svakako je dobijanje adekvatnog posla, ali s obzirom na dolazak nekolicine stranih i domaćih kompanija, pored ostalih japanskog „Jazakija“, za najstručnije svakako će se naći posao. Ono što studenti traže jeste da ne budu manuelna i jeftina radna snaga, već oni koji rade na stručnim i kreativnim poslovima. U Šapcu je na spisku nezaposlenih 10.500 lica, ali se ove godine očekuje otvaranje oko dve hiljade radnih mesta. Značajnije pokretanje proizvodnje doprineće razvoju ostalih grana: trgovine, saobraćaja, turizma i drugih usluga.

Da lokalna politika nije samo fraza u predizbornoj kampanji, pokazalo se na delu odlukom gradske skupštine da sav prihod koji se ubere od poreza na imovinu na seoskom području ostaje tim mesnim zajednicama za izgradnju infrastrukture i drugih potreba. Da je to dobar potez potvrđeno je time što je prihod od poreza utrostručen, i prošle godine iznosio je oko milion evra. Jedna od novina je i izjašnjavanje građana za važne projekte koji će se finansirati iz budžeta. U tome je učestvovalo oko osam hiljada građana, a sredstva koja će građani raspodeljivati će se povećavati, kao i broj projekata za koje će se izjašnjavati. Gradonačelnik Šapca Nebojša Zelenović ističe da će se menjati Statut grada Šapca i da će se građani što neposrednije i što češće izjašnjavati, kako se to radi i u razvijenim zemljama Evrope.

Za ovakvu lokalnu politiku zaslužni su, pre svega, stranka Zajedno za Srbiju i pokret Zapadna Srbija. To su autentične političke organizacije koje se bore za lokalne interese, a nastale su nepristajanjem na ucene iz partijskih centrala. Zajedno za Srbiju odbila je ultimatum Dragana Đilasa i DS, dok je Zapadna Srbija odbacila predlog Mlađana Dinkića i URS-a da uđe u koaliciju sa SNS. Prošle godine ove dve grupacije pobedile su na lokalnim izborima, a prišli su im lokalni DS, SPO, Nova Srbija, JS, Nova stranka, Levica Srbije, Zeleni Srbije, i imaju 39 od 69 odbornika u gradskoj skupštini. U samoj stranci Zajedno za Srbiju umesto Dušana Petrovića za predsednika je izabran Nebojša Zelenović.

Najvažnije za lokalnu politiku su projekti i poboljšanje uslova života u Šapcu. Osnovni preduslov je jačanje ekonomije i severozapadna industrijska zona koja je najveća u Srbiji, a Šabac je proglašen od meritornih institucija za najpovoljnije mesto za investiranje. Ovde javna preduzeća uspešno posluju i njihove usluge su najjeftinije u Srbiji. Međutim, velika kočnica daljem razvoju su odnosi sa republičkom vlašću koja, na primer, ignoriše projekat auto-puta Ruma – Šabac, projekat navodnjavanja 10.000 hektara u Mačvi, a najdrastičniji primer je bezrazložno izmeštanje Uprave za agrarna plaćanja iz Šapca u Beograd.

Odlični odnosi sa međunarodnom zajednicom

Šabac ima odlične odnose sa Evropskom unijom, koja je ovde uložila 20 miliona evra za postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i novu deponiju, ovde su česti gosti ambasadori iz Evrope ali i iz Azije i Amerike. U svemu tome priznanja stižu iz sveta, i Šabac je uvršten u asocijaciju tzv. „pametnih gradova“. Dovoljno za primer ostalima, i to kao jedini opozicioni grad u Srbiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari