Državni fakulteti u Srbiji najavili su povećanje cene školarina za narednu školsku godinu i do 40 odsto, uprkos apelima ministra prosvete Žarka Obradovića da se školarina ne povećava u uslovima ekonomske krize.

Visokoškolske ustanove poskupljenje pravdaju činjenicom da im država duguje ogromna sredstva za materijalne troškove, kao i rastom inflacije.

Najveće poskupljenje na Univerzitetu u Beogradu najavio je Geografski fakultet, na kome će školarina poskupeti za čak 32.000 dinara, odnosno sa 63.000 na 95.000 dinara. Na Poljoprivrednom fakultetu školarina će biti veća za 30.000 dinara, a na Učiteljskom za 20.000 dinara. Samo dve visokoškolske ustanove odlučile su da snize troškove školovanja u odnosu na prošlu godinu i to Pravni za 5.000 dinara i Hemijski za 2.000.

Na Univerzitetu u Novom Sadu zasad je jedino Fakultet tehničkih nauka najavio da će smanjiti cenu školarine za 10 odsto na svim smerovima, osim arhitekture. Tako će buduće arhitekte plaćati 100.000 dinara, dok će na ostalim smerovima školarina biti 90.000 dinara.

– Još nismo dobili podatke od svih fakulteta, ali trenutno imamo potvrdu da se školarine neće menjati na Poljoprivrednom, Ekonomskom, Prirodno-matematičkom i Tehničkom fakultetu „Mihajlo Pupin“. Građevinski fakultet će podići cenu sa 66.000 na 72.000 dinara, na Medicinskom fakultetu školarina za studijske programe stomatologija i farmacija koštaće 180.000, a medicina 100.000 dinara – kaže Tatjana Vraneševićiz Kancelarije za nastavu i nauku Novosadskog univerziteta.

Većina fakulteta Univerziteta u Nišu podigla je školarine za školsku 2009-2010, uz obrazloženje da troškovi studiranja nisu menjani poslednjih nekoliko godina, a da su za to vreme poskupeli programi i celokupna nastava. Školarine za samofinansirajuće studente nisu povećane na Medicinskom, Građevinsko-arhitektonskom i Fakultetu sporta, a niža je jedino na Fakultetu umetnosti, gde iznosi 100.000 umesto prošlogodišnjih 120.000 dinara.

Student prorektor ovog univerziteta Marija Mitićkaže za Danas da studenti „imaju razumevanja“, jer znaju da na većini fakulteta školarine nisu menjane u poslednje tri godine, a na Elektronskom još od 2002.

Školarina za studente Elektronskog fakulteta ove školske godine iznosi 79.000 dinara, što je za 20.000 dinara više nego prošle. Školarina na Učiteljskom fakultetu veća je za 15.000 dinara nego lane i iznosi 60.000 dinara. Školarine na Filozofskom i Fakultetu zaštite na radu poskupele su za 10.000, tako da će studenti ubuduće morati da izdvoje 60.000 dinara. Studije na Prirodno-matematičkom fakultetu skuplje su za 9.000 dinara i iznose 69.000, a na Pravnom i Ekonomskom fakultetu za 5.000, tako da iznose 80.000 i 75.000 dinara. Na Tehnološkom fakultetu školarina staje 44.000 dinara, što je poskupljenje od 4.000 dinara.

Od ukupno jedanaest fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, šest je podiglo cenu školarine za osnovne studije u proseku za deset odsto. Školarina je povećana na Ekonomskom, Pravnom i Filološko-umetničkom fakultetu, Pedagoškom u Jagodini, Učiteljskom u Užicu i Tehničkom fakultetu u Čačku. Sa ovim povećanjem troškovi studiranja se kreću od 59.000 na Tehničkom fakultetu do 160.000 dinara na Odseku za primenjenu umetnost FILUM-a.

Za razliku od ovih visokoškolskih ustanova, Mašinski fakultet u Kragujevcu i Agronomski u Čačku nisu ni predvideli školarine, jer te dve visokoškolske ustanove većdve decenije nisu na listi prioriteta svršenih srednjoškolaca. Ovi fakulteti ne uspevaju da popune ni budžetsku kvotu, pa o upisu samofinansirajućih studenata ne razmišljaju. Slično je i na Mašinskom fakultetu u Kraljevu i Prirodno-matematičkom fakultetu u Kragujevcu, čija rukovodstva su odlučila da ne povećavaju školarine.

Istovetnu odluku donelo je i rukovodstvo kragujevačkog Medicinskog fakulteta. Prorektor za nastavu Univerziteta u Kragujevcu Zoran Ponjavić kaže da je Senat verifikovao iznose školarina, koje fakulteti autonomno utvrđuju, ali da su i apelovali da se razmotri mogućnost snižavanja troškova studija zbog sve izraženije ekonomske krize.

Prištinski univerzitet bez poskupljenja

Senat Univerziteta u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici preporučio je fakultetima da cene školarina ostanu na prošlogodišnjem nivou. Još nismo dobili nikakvu zvaničnu informaciju da je neki fakultet povećao školarinu – rečeno je Danasu u Rektoratu Univerziteta u Prištini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari