Upravni sud u Beogradu uvaži je tužbu RERI-ja (Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i zaštitu životne sredine) i poništio građevinsku dozvolu za izgradnju gondole na Kalemegdanu, saopštila je juče ta organizacija.
Kako je navedeno, sud je u potpunosti usvojio argumentaciju pravnog tima RERI-ja, konstatujući, između ostalog, da je izvođenje pripremnih radova bilo pravno nemoguće bez prethodno pribavljene saglasnosti na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.
Pomenutu građevinsku dozvolu izdalo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture 1. aprila 2019. godine, a na osnovu nje počeli su pripremni radovi za izgradnju gondole, tokom kojih je posečeno nekoliko veoma starih stabala na Kalemegdanu.
Burne reakcije javnosti, stručnjaka kao i podnete prijave od strane civilnih organizacija i udruženja, privremeno su zaustavile gradnju, do konačne odluke sudova.
Poništavanje dozvole trebalo bi da znači konačnu pobedu i onemogućavanje gradske vlasti da taj projekat realizuje.
„Dogodila se vladavina prava, verovali ili ne, u zemlji Srbiji“, naveo je RERI u saopštenju. Ipak, i građani i organizacije koje su u tome učestvovale, strahuju da bi vlast mogla da se ogluši i o odluku suda i pronađe način da sa spornim projektom nastavi.
– Smatramo da je ovo jedna od pobeda, koju treba slaviti kao naše pravo, kao nešto što je trebalo da se desilo. Ipak, sigurno je da moramo da budemo oprezni i da sačekamo da vidimo šta bi vlast mogla još da pokuša da uradi. Verujemo da će sud ostati pri svojoj odluci, a želimo da verujemo da će nosioci vlasti poštovati zakon i sudstvo, kao i da će ipak hteti da čuju glas nas građana koji smo se tako masovno i žustro, ali i od srca borili da sačuvamo naš najdragoceniji spomenik u Beogradu, kaže za Danas Irina Subotić, predsednica Evropa Nostre Srbija, organizacije koja se aktivno bavila ovim problemom.
Kako Subotić navodi, u izgradnji gondole nisu bila sporna samo „pitanja estetike i ljubavi prema prošlosti“, već i nepoštovanje mnogih zakonskih odredbi u odlukama gradske vlasti.
– Sve premise su bile pogrešne, nije se poštovao zakon, nisu ispoštovane odredbe koje se odnose i na spomenike kulture i na zaštitu ambijentalnih celina, nisu urađena potrebna istraživanja pre nego je doneta odluka o gradnji. Sve je rađeno „ispod žita“, bez znanja javnosti i jednostavno je moralo da padne u vodu, navodi Subotić.
Da je praksa pokazala da postoji opravdana strepnja od nepredviđenih poteza aktuelne vlasti, potvrdio je i Dobrica Veselinović iz Inicijative Ne davimo Beograd.
– Želeo bih da čestitam na odličnom poslu RERI-ju, i na zalaganju svima koji su se usprotivili suludom planu izgradnje gondole. Naravno, ne možemo verovati ovoj vlasti ništa, i moramo biti sve vreme na oprezu i paziti da ponovo ne pokušaju neku akrobaciju. No, ovo je pre svega dobra vest jer pokazuje da građani mogu da se izbore i odbrane Beograd od svakodnevnih napada gradske vlasti, kaže Veselinović za Danas.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.