Subverzivni Saramago na srpskom 1

U godini kada se obeležavaju dve decenije otkako je Žoze Saramago dobio „Nobelovu nagradu“ za književnost, „Laguna“ je nedavno objavila još jedno delo ovog velikog pisca, roman „Staklena kupola“.

Jedini primerak rukopisa ovog, za svoje vreme subverzivnog romana, Saramago je ponudio jednom poznatom lisabonskom izdavaču 1953, ali odziv je izostao i rukopis je nestao. Odgovor je stigao četrdeset godina kasnije…

Rano prolećno jutro u Lisabonu 1950-ih godina. Bude se susedi jedne stambene zgrade kraj reke. Obućar Silvestre otvara svoju radnju. Izaura, koja deli svoj stan sa još tri žene, seda za šivaću mašinu. Žustina počinje raspravu sa svojim mužem grubijanom. Gospa Lidija, koja jedina nema finansijskih poteškoća jer je ljubavnica bogatog fabrikanta, pali svoju prvu jutarnju cigaretu. Španjolka Karmen od jutra je ispunjena nostalgijom… Atmosfera oskudice, melanholije i sivila. Tak kad Silvestre primi novog podstanara, njihovu zgradu ispuniće svetlost – sa neočekivanim posledicama.

„Laguna“ će do kraja godine objaviti još jedan roman Žozea Saramaga – „Povest o opsadi Lisabona“, čime će biti uokviren veliki projekat objavljivanja Saramagovih dela na srpskom jeziku. Ovaj izdavač na ovaj način, sedam godina od početka projekta, čitaocima u Srbiji učinila je dostupnim čak dvadeset njegovih književnih dela (16 romana, jedan izbor priča, jedan putopis, jedna knjiga memoarske proze i jedna publikacija sa dnevničkim i autopoetičkim zapisima), što predstavlja najveći broj prevoda portugalskog nobelovca u svetu. Žoze Saramago (1922-2010), portugalski pisac, dobitnik je „Nobelove nagrade“ za književnost 1998. Pored pisanja, bavio se i novinarstvom i prevođenjem. Po njegovim knjigama snimljeni su i filmovi „Slepilo“ (2008), „Embargo“ (2010) i „Neprijatelj“ (2013, po romanu „Udvojeni čovek“). Za 2019. najavljena je ekranizacija njegovog romana „Jevanđelje po Isusu Hristu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari