Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu protiv Dragoljuba Kunarca za zločin na području Foče počinjen 1992. godine, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
U Državnom tužilaštvu su za BIRN BiH rekli da će, pošto je potvrđena optužnica, Sud BiH odlučiti o daljnjim aktivnostima u ovom predmetu, odnosno da li će predmet biti prebačen u Nemačku ili će biti zatraženo suđenje pred domaćim pravosuđem, preneo je Klix.ba.
„Sud BiH je u predmetu ‘Dragoljub Kunarac’ doneo odluku o optužnici Tužilaštva BiH podignutoj 5. decembra 2018. godine. Odluka Suda je dostavljena stranci i braniocu, a javnost će biti blagovremeno informisana službenim saopštenjem Suda BiH, nakon što odluku prime stranka i branilac“, saopšteno je iz Suda BiH. Dragoljub Kunarac zvani “Žaga” i “Dragan” nalazi se u Nemačkoj na izdržavanju zatvorske kazne po presudi Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), a Tužilaštvo BiH ga je po tri tačke optužnice optužilo za zločine protiv čovečnosti. Kunarac je u Hagu osuđen na 28 godina zatvora za više silovanja, kao i za porobljavanje dve žene, koje je potpuno lišio kontrole nad njihovim životima i prema njima postupao kao prema svom vlasništvu.
Tužilaštvo BiH ga tereti za progon civilnog stanovništva bošnjačke nacionalnosti na području Foče. “Kunarac se tereti da je u svojstvu komandira specijalne jedinice Vojske Republike Srpske (VRS), zajedno s drugim uniformisanim i naoružanim pripadnicima ‘Žagine’ jedinice, 27. i 28. jula 1992. godine, s područja sela i zaselaka Kobilja Ravan, Luke i Falovići – Podpeće, u okviru progona učestvovao u ubistvima najmanje šest osoba, kao i mučenju i nanošenju snažne fizičke i psihičke patnje zarobljenim civilima, kao i deportaciji civilnog stanovništva bošnjačke nacinalnosti”, navodi se u optužnici Tužilaštva BiH.
Kunarac je, takođe, optužen da je učestvovao u paljenju kuća i imovine. Početkom februara 2017. godine predsednik Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS) – pravnog nasljednika MKSJ Teodor Meron odbio je molbu za prevremeno puštanje Kunarca na slobodu.
“Iako je Kunarac izdržao dve trećine svoje kazne na dan 1. novembra 2016. godine, konkretne okolnosti njegovog predmeta, uključujući veliku težinu krivičnih dela i činjenicu da Kunarac nije pokazao dovoljno znakova rehabilitacije, pretežu protiv njegovog prevremenog puštanja na slobodu u ovoj fazi”, stoji u odluci sudije Merona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.