Izveštaj o analizi telefonske komunikacije optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije danas je, na glavnom pretresu u Specijalnom sudu, zvanično uvršćen u dokazni materijal, čije je stavljena tačka na višemesečnu pravnu bitku oko zakontosti ovog, po mnogima „ključnog“ dokaza.
Dva puta je veće Višeg suda, koje vodi postupak, odbacivalo ovaj izveštaj i dva puta je Apelacioni sud ukidao to rešenje. Viši sud je smatrao da su dokazi pribavljeni uz proceduralne manjkavosti, Apelacioni da je sve urađeno po zakonu. Nakon što je Apelacioni sud pre dva dana ponovo ukinuo odluku Višeg, na jučerašnjem ročištu je i odbrana odustala od zahteva za izuzećem ovog dokaza.
– Iz ovog rešenja Apelacionog suda vidi se da oni očigledno nisu imali vremena da se upoznaju sa predmetom. Rešenje je puno kontradiktornosti. Ipak, odustajem od zahteva za izdvajanjem, da ne bismo gubili vreme u raspravama sa Apelacionim sudom – kazala je Zora Dobričanin Nikodinović, braniteljka optuženih Radonjića i Romića.
Ona se osvrnula na izjavu Verana Matića, predsednika Komisije za istraživanje ubistva novinara, koji je govorio da se „priprema teren za oslobađajuću presudu“, aludrajući da je on izvršio pritisak na Apelacioni sud.
– Očigledno je dovoljno da Matić napadne sud. Nije mu dovoljno to što je bio svedok u ovom postupku, očigledno da je dao sam sebi ulogu vrhovnog sudije – kazala je Dobričanin Nikodinović pre nego što ju je prekinula predsednica veća Snežana Jovanović sa opaskom da „ne potcenjuje ovaj sud“.
Nakon ove kratke diskusije, sud je „ostvario uvid“ u sporne izveštaje. To praktično znači da je u toku jučerašnjeg pretresa „preleteo“ preko skeniranih dokumenata, ali još važnije da su uvršćeni u spisak dokaza koje će morati da uzme u obzir prilikom donošenja presude.
Izveštaji se odnose na analizu telefonskih razgovora koje su optuženi, ali ne samo oni, vodili u danima neposredno pre i posle ubistva Slavka Ćuruvije. Izveštaji sadrže podatke o razgovorima bivšeg načelnika RDB-a Radeta Markovića, nekadašnjeg načelnika beogradskog centra RDB-a Milana Radonjića, nekadašnjeg glavnog obaveštajnog inspektora u Drugoj upravi RDB-a Ratka Romića i bivšeg pripadnika rezervnog sastava Miroslava Kuraka. Pored četvorice optuženih, izveštaji se bave komunikacijom i Frenkija Simatovića, Branka Crnog, Stevana Baste, Stevana Nikčevića, Vladimira Nikolića i niza drugih visokih funkcionera službe iz vremena kada je ubijen Ćuruvija.
Prema ranijim tvrdnjama tužilaštva, ovi podaci jasno dovode u vezu optužene i smeštaju Romića i Kuraka na mesto zločina. S druge strane, odbrana je dovela u pitanje autentičnost ovih podataka tvrdeći da postoje propusti u izveštajima.
Naredni pretres u postupku za ubistvo novinara i vlasnika listova Dnevni telegraf i Evropljanin zakazan je za 21. septembar.
Bliži kraju, nego početkuPredsednica sudskog veća Snežana Jovanović obavestila je učesnike postupka da počnu da se pripremaju za završetak suđenja. Ona nije želela da licitira datumima, ali je istakla da smo sigurno „bliži kraju, nego početku“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.