Jugoslovenski dnevni list Pravda pisao je na današnji dan pre 80 godina o jednom sudskom sporu iz kojeg saznajemo da su u to vreme ljudi kažnjavani za preljubu i brakolomstvo.
Pod naslovom „Ko tuđu ženu zavede ili prekrši svetinju svog braka… 292“, Pravda piše da je u Sreskom sudu u Beogradun astavljen pretres studentu prava Luiđiu Difranku i njegovoj daljoj rođaci Mariji Živančević koje tuži za preljubu i brakolomstvo privatni činovnik Vladimir Živančević, brat od tetke Luiđijev a zakonit muž Marijin.
„Naše društvo i ceo društveni poredak egzistira na izvesnim pojmovima morala i moralnih načela, prema kojima brak predstavlja prvostepenu svetinju. I kad se taj brak tako bezobzirno ruši i gazi, onda vinovnike nedela treba kazniti najstrože“, rekao je tada zastupnik tužbe, prenosi list 24. decembra 1938. godine.
Branilac je tog dana tvrdio da je između Luiđija i Marije postojala samo samarićanska ljubav, odnosno „pre neko osećanje dužnosti i odgovornosti“.
Sud ih je na kraju proglasio krivim za delo iz paragrafa 292, ali ih nije kaznio jer su Vladimir i Marija jedno vreme vodili odvojen život, te su tuženi morali da plate samo po 500 dinara na ime sudskih troškova.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Vreme tog decembra 1938. godine donosi vest da je prilikom predstavljanja budžeta za 1939. godinu istaknuto da Bugarska planira da uspostavi i Direkciju za propagandu pri predsedništvu vlade. Međutim, u tom broju nije detaljnije pisano o tome šta bi zapravo bila ta direkcija, već je samo taksativno navedeno šta je sve predviđeno u predlogu novog budžeta.
Prema pisanju lista istog dana, Niško pozorište dobilo je velelepnu palatu čije se svečano otvaranje očekivalo u januaru 1939. godine.
Od vesti iz zemlje tu je i informacija da je u Sarajevu zaključeno da se muslimanskim verskim službenicima ne može potpuno zabraniti politička delatnost, ali da mora biti u skladu sa njihovim dostojanstvom. Doneta je odluka da je zabranjeno verskim službenicima da nose šešire i da pohađaju lokale koji ne odgovaraju njihovom položaju.
Takođe, u službu islamske verske zajednice, pisalo je Vreme, ne mogu se primiti lica koja žive u mešovitim brakovima.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.