
Dok se studenti u blokadi biciklima voze do Strazbura, kako bi poznatom sudu uputili pismo, studenti iz Pionirskog parka poslali su svoje pismo, u kojem ističu da im je ugroženo pravo na obrazovanje, od strane „manjine“ koja blokira fakultete.
U dopisu koji je potpisao Miloš Pavlović, a u ime studenata 2.0, navodi se da protesti manjine studenata, prema njihovim rečima svega dva do pet odsto akademske populacije, od novembra prošle godine sprečavaju približno 230 hiljada studenata da prisustvuju nastavi.
Studenti 2.0 tvrde da podržavaju pravo na protest, ali da ono ne sme biti izgovor za onemogućavanje prava ostalih na obrazovanje, koje smatraju jednim od osnovnih ljudskih prava. Istakli su i da ovakve blokade ne predstavljaju demokratski dijalog, već „nasilno nametanje volje manjine“.
Student Građevinskog fakulteta Vuk Perić ukazuje za naš portal da ono što nedostaje studentima iz Pionirskog parka jeste originalnost, te da je slanje pisma samo odgovor na put studenata u blokadi do Strazbura i pokušaj da se obesmisli poruka koju žele da pošalju.
„Kad god se javi bunt u Srbiji ova vlast nikada ne odgovara na njega, već napravi svoju verziju iste stvari. Naša poruka je veoma spontana, a ovoj njihovoj nedostaje iskrenosti. Kad god smo pravili blokade, oni su imali odgovor na to, Ćacilend. Kada su nas poljoprivrednici čuvali traktorima pojavili su se traktori u sred Beograda, kod Pionirskog parka, samo što njihovi nemaju ni tablice ni lice koje stoji iza njega“, podseća Perić.
Smatra da je ovo ustaljen odgovor kojim pokušavaju da obesmisle sve što studenti rade. U pismu studenti 2.0 se pozivaju na to da im je ugroženo osnovno pravo na obrazovanje, a naš sagovornik ističe da uopšte ne pominju razloge zbog kojih studenti protestuju već pet meseci.
„Često tvrde kako su oni studenti koji žele da uče, mislim da je očigledno neophodno da smo i mi studenti koji hoćemo da učimo, ali smo sami sebi usporili proces studiranja da bismo ukazali na veće probleme koji su predugo prisutni u društvu. Mi smo studenti koji žele da ostanu u ovoj zemlji i koji je vole, a u ovoj državi je vladavina prava jedna misaona imenica“, objašnjava Perić.
Na konstataciju „studenata koji žele da uče“ da manjina blokira fakultete postavlja pitanje kako misle da objasne masovan protest održan 15. marta.
„Bitno je navesti da je potpisnik ovog pisma upravo čovek koji je prisustvovao mnogim mitinzima vladajuće stranke, a to puno govori o legitimitetu njihovog pisma. Verujem da će sud u Strazburu više obratiti pažnju na naše pismo, nadam se tome. Ako Evropa ima vrednosti koje priča da ima, nadam se da će više pažnje posvetiti našem pismu, jer je iskrenije i odgovor na sve što se dešava u ovoj zemlji“, zaključuje Perić.
Advokat Nikola Lakić ističe za Danas da pre svega, to nisu Studenti 2.0 već članovi SNS-a i da tu najmanje ima studenata.
„Mnogo više ima penzionera, osoba koji su zaposleni u javnom sektoru. To su lažni studenti, a pravi kriminalci kao što smo mogli da vidimo 15. marta kada su do zuba naoružani pripremali sukob na najmasovnijem protestu u istoriji Srbije“, ukazuje Lakić.
Pismo koje su uputili tzv. studenti 2.0, a za koje naš sagovornik ocenjuje da je u suštini pravi potpisnik Aleksandra Vučić, nije obavezujuće za sud u Strazburu i ono pre svega služi u propagandne svrhe na unutrašnjem planu.
„Kako bi svi tabloidi i sve televizije sa nacionalnom frekvencijom koje kontroliše Aleksandar Vučić mogle da ovim pismom predstave kako neki studenti traže pravdu u Strazburu od ‘loših profesora, opozicije i kolega’. Ovo je pre svega potrebno za manipulaciju, a ne da bi se ostvarilo neko svoje pravo“, objašnjava Lakić.
Smatra da su većina navoda iz pomenutog pisma apsolutno netačni.
„Od toga da su njima ugrožena osnovna ljudska prava zagarantovana Ustavom do toga da manjina studenata blokira fakultete i to navodno potpisuju oni koji su manjina i u svom Ćacilendu jer tamo ima samo desetak studenata, sve ostalo su kriminalci, penzioneri i radnici iz javnih sluzbi“, zaključuje Lakić.
Podsećamo, studenti u blokadi krenuli su 3. aprila biciklama do Strazbura, gde planiraju da upute pismo Evropskom sudu za ljudska prava (ESLJP) u Strazburu, kojom žele da ukažu na navodna kršenja njihovih prava od strane države.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.