U vladajućoj koaliciji nema konsenzusa kada je reč o usvajanju izmena Zakona o javnom informisanju, oko kojih se već danima vodi polemika u javnosti.

Za sada je gotovo izvesno da će protiv izmena zakona glasati poslanici SNS, SRS, DSS i NS, LDP, PUPS i JS, dok će poslanici SPS najverovatnije biti uzdržani.

– Naš stav je jasan od početka. Glasanje poslanika SPS će biti u korelaciji sa stavom koji je iznet na sednici Vlade – kaže za Danas Branko Ružić, šef Poslaničkog kluba SPS, odgovarajući na pitanje da li će poslanici ove stranke biti uzdržani prilikom glasanja u Skupštini.

Jelena Trivan, portparolka DS, tvrdi za Danas da u vladajućoj koaliciji postoji saglasnost o tome da treba urediti medijski prostor, ali da postoji neslaganje kada je reč o tome na koji način treba da bude uređen.

– SPS se ne slaže s kaznenim merama koje zakon predviđa, ali su one već redefinisane – ističe Trivan.

Prema njenim rečima SPS se drži po strani, budući da je u prošlosti donosio restriktivne medijske zakone, što su, kako kaže, isticali i čelnici socijalista. Ona navodi da nije bilo dogovora s nekim drugim poslaničkim grupama oko usvajanja zakona ukoliko socijalisti ne budu glasali.

Dragan Marković, predsednik JS, tvrdi za Danas da je zakon rigorozan i da se „poslanici kriju iza imuniteta, dok novinari ne mogu da se kriju iza slova“, tako da je to jedan od razloga zašto je JS protiv ovog zakona.

– Moramo da prihvatimo i to da se o nama govori loše. Šta bi trebalo ja da kažem kada su mediji pisali o meni i žirafi dva meseca. Sada mi pomalo nedostaje što nema žirafe u novinama – ističe Marković.

Momo Čolaković, šef poslanika PUPS, kaže za Danas da ta partija ostaje pri stavu da glasa protiv zakona.

– Nismo našli zajednički jezik s ministrom Nebojšom Bradićem, koji nas nije konsultovao, iako smo to zahtevali – navodi Čolaković.

Zoran Ostojić, poslanik LDP, tvrdi za naš list da se ta stranka energično protivi donošenju ovog zakona i da se zalaže da bude povučen iz procedure.

– Ako zakon bude bio usvojen, krivci za to će biti G17 plus i oni koji su za njega glasali. Oni koji budu sedeli u poslaničkim klupama i držali kartice u automatima, a navodno su protiv zakona, a tu mislim na SPS – oni će biti najviše krivi, jer je to licemerje – naglašava Ostojić.

Zakon o informisanju usvaja se prostom većinom i za njegovo izglasavanje potrebna su najmanje 64 glasa, pod uslovom da je u sali prisutno 126 poslanika.

Konstantinović: Zakon može biti povučen

Nenad Konstantinović, predsednik Administrativnog odbora Skupštine Srbije, kaže za Danas da nema nikakvih pravnih prepreka da se zakon povuče iz parlamentarne procedure.

– Bez obzira na to što je zakon prošao načelnu raspravu, predlagač u svakom trenutku može da povuče zakon – ističe Konstantinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari