Izmene Zakona o visokom obrazovanju najverovatnije će biti na dnevnom redu Skupštine Srbije naredne srede, a istog dana kada se o tom zakonu bude diskutovalo u parlamentu biće održana i sednica Odbora za obrazovanje, saznaje Danas.
Poslanici bi trebalo da prihvate predlog Vlade Srbije i Ministarstva prosvete da se starim studentima osnovnih studija produži rok za diplomiranje za dve godine, odnosno tri studentima medicinskih fakulteta. Međutim, još uvek je neizvesno da li će amandmanima produženje dobiti i stari studenti magistarskih i doktorskih studija, kao i prve generacije bolonjaca, koji su peticiju sa tim zahtevom već uputili članovima Odbora za obrazovanje i Ministarstvu prosvete. Pojedini poslanici vladajuće većine više puta su najavljivali da ne bi trebalo praviti razliku između starih studenata osnovnih studija i postdiplomaca, te se očekuje da i ova kategorija akademaca bude obuhvaćena zakonskim izmenama.
Što se tiče bolonjaca, šansa da i oni dobiju produžetak je mala, s obzirom da su na mnogim visokoškolskim ustanovama prve generacije iskoristile zakonsko pravo da im studije mogu trajati dvostruko duže od broja godina studijskog programa i da su na sopstveni zahtev dobili i dodatnu godinu. Studenti visokih škola imaju sedam godina da diplomiraju, a četvorogodišnjih osnovnih devet. Oni koji u tom roku nisu uspeli da završe već su se ponovo upisali na svoje visoke škole i fakultete, položeni ispiti su im priznati, a neki su dobili i dodatne ispite, ukoliko je u međuvremenu promenjen studijski program. Ako bi poslanici prihvatili zahtev da se sada rok produžava generacijama koje su kasnije upisane, to bi značilo diskriminaciju prema studentima koji su u međuvremenu reupisani.
– Na Ekonomskom fakultetu generaciji upisanoj 2006. zakonski rok za diplomiranje istekao je 2015, a oni koji nisu okončali studije upisani su ponovo. Studijski programi su kompatibilni, studentima su priznati položeni ispiti i nisu dobili dodatne, tako da je kod nas to samo formalizacija postojećeg stanja. Sada na red dolazi generacija upisana 2007. godine – kaže za Danas Branislav Boričić, dekan Ekonomskog fakulteta u Beogradu, napominjući su ista pravila primenjena i na nekoliko generacija master studija, te da bi sada produženje roka za diplomiranje samo nekim generacijama bilo nelogično.
Studenti koji su se obratili redakciji Danasa negoduju što na pojedinim visokoškolskim ustanovama reupis donosi veliki broj dodatnih ispita i nove finansijske namete, profesori im odgovaraju da su od starta jasno znali pravila studiranja i zakonske rokove za diplomiranje. Akademci čak idu dotle da traže „rupe“ u propisima, tvrdeći da nije jasno precizirano da li ustanova može studentu na lični zahtev produžiti rok za diplomiranje za godinu dana samo jednom ili više puta. Boričić kaže da, kada bi drugo tumačenje bilo ispravno, ne bi bilo kraja produžecima.
Kadrovska rešenjaVlada Srbije izabrala je Mirjanu Popović za novu v.d. pomoćnice ministra prosvete za pravne poslove, koja je na tom mestu zamenila Vesnu Lukić. LJubiša Antonijević ostaje pomoćnik za učenički i studentski standard, dok su iz tog sektora izmeštene investicije kojima će ubuduće rukovoditi Spomenka Simonović. Vlada je imenovala i članove Nacionalnog saveta za nauku, a za predsednika tog tela izabran je akademik Zoran Popović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.