Sudija Trešnjev: Pokušaj disciplinovanja sudija 1Foto: Fonet / Zoran Mrđa

Suđenja grupi Darka Šarića kao i suđenje za pobunu JSO u januaru počinju iz početka jer je odlukom predsednika Višeg suda u tim predmetima više neće suditi sudija Aleksandar Trešnjev koji je bio član veća.

Sudija Trešnjev za Insajder kaže da je ovo što se njemu događa pokušaj „discipinovanja sudija“.

Kako navodi Insajder, sudija Aleksandar Trešenjev, godišnjim rasporedom koji donosi predsednik Višeg suda u Beogradu Aleksandar Stepanović, vraćen je iz Posebnog odeljenja za organizovani kriminal u redovno krivično odeljenje. Zbog toga će sva suđenja u kojima je on bio član ili predsednik veća morati da počnu iznova, a među njima ima i onih koja su u fazi završnih reči.

U obrazloženju odluke predsednik suda naveo je da je sudiji Aleksandru Trešnjevu istekao mandat, a da on nije pokazao dovoljnu stručnost, kao i da su mu rezultati rada lošiji od ostalih kolega. Ovakva odluka i obrazloženje predsednika suda naišlo je na brojna osporavanja, s jedne strane zbog činjenice da se suđenja vraćaju na početak, s druge strane zbog toga što je kao predsednik suda ocenjivao stručnost sudije za šta nije ovlašćen.

Trešnjev je naveo za Insajder da je svestan posledica koje istupanje u javnosti može da izazove, ali da je „svoju karijeru gradio godinama i da ne može da ćuti na pokušaje omalovažavanja“. Trešnjev navodi da sudije retko govore, jer ih zbog strogih zakonskih organičenja istupanje u javnosti može odvesti u disciplinski postupak.

Trešnjev kaže da je ovo što se njemu događa pokušaj „discipinovanja sudija i pokazna vežba šta može da se dogodi sudiji ukoliko ne radi onako kako predsednik suda misli da treba“. Kao uzrok svega što mu se dogodilo Trešnjev navodi sukob s predsednikom suda, nakon što je sredinom 2016. ušao u strukovno udruženje Cepris, koje je se bavi i analizom rada pravosuđa. Tada ga je predsednik suda izuzeo iz jednog postupka u kome je sudio, jer je advokat odbrane na tom suđenju takođe bio član Ceprisa.

Predsednik suda tražio je i od Visokog saveta sudstva da odluči da li je članstvo u tom udruženju spojivo sa sudijskom funkcijom. Istovremeno se VSS obratio i sudija Trešnjev, žaleći se na odluku o izuzeću. Ceo slučaj završen je tako što je VSS odlučio da odbaci pritužbu Trešnjeva, a predsednik Višeg suda je obavešten da VSS nije nadležan za davanje traženog mišljenja o nespojivosti sudijske funkcije i članstva u stručnom udruženju.

Godinu i po dana kasnije, godišnjim rasporedom, koji prema zakonu predsednik suda donosi, sudija Aleksandar Trešnjev vraćen je u redovno krivično odeljenje, odnosno neće moći da sudi u predmetima u kojima je u specijalnom sudu bio predsednik ili član veća. Zbog toga se ti predmeti vraćaju na početak.

Predsednik suda je u saopštenju za medije naveo da je sudiji Aleksandru Trešenjevu istekao šestogodišnji mandat i da on nije jedini kome je mandat istekao, ali je prema ocenama predsednika suda pokazao manju stručnost od ostalih kolega i imao lošije rezultate, te nije bilo opravdanog razloga da mu se mandat produžava.

Društvo sudija je u svom saopštenju navelo da je godišnji raspored u nadležnosti predsednika suda, ali da predsednik suda nije nadležan da ocenjuje sudije i da je time narušio ugled i dostojanstvo sudijske profesije i pravni poredak Republike Srbije i pozvalo Visoki savet sudstva da reaguje. Predsednik Vrhovnog kasacionog suda i Visokog saveta sudstva Dragomir Milojević takođe je rekao da je Godišnji raspored u nadležnosti predsednika suda ali da on smatra da ne bi trebalo menjati sudije u predmetima u kojima sude.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari