Drugo ročište na suđenju raščinjenom i iz SPC isključenom bivšem episkopu raško-prizrenskom Artemiju (Marku Radosavljeviću) u Višem sudu u Beogradu juče je odloženo za 18. i 19. maj zato što prethodni pretres, održan 8. marta nije snimljen, niti je vođen zapisnik na osnovu kog bi se izvršila njegova rekonstrukcija.
Predsednik sudskog veća Bojan Mišić zakazao je za 18. i 19. maj „reprizu“ odbrane koju su optuženi izneli 8. marta. Sudija Mišić izvinio se svima, pre svega vladiki Artemiju zato što je njegova odbrana „sticajem okolnosti i bez zle namere otišla u vetar“.
Po predmetu objedinjenom krajem 2015. za zloupotrebu položaja i materijalnu štetu Eparhije raško-prizrenske sudski proces vodi se protiv vladike Artemija, vlasnika i direktora Eparhijskog centra „Rade Neimar“ Predraga Subotičkog, odgovornog arhitekte Jelene Šubarević i nekadašnjeg sekretara ERP raščinjenog arhimandrita Simeona (Dejana Vilovskog), kome se sudi u odsustvu. Početak suđenja, već jednom odložen 26. decembra 2016, u maju će se vratiti na „nultu tačku“ i zato što je advokat Predraga Subotičkog – Nikola Tomašević, 9. marta podneo zahtev predsedniku suda za izuzeće sudije Mišića. Usmeni zahtev odbrane Subotičkog o svom izuzeću sudija Mišić odbio je dan ranije na prvom glavnom pretresu.
Advokat Tomašević kaže za Danas da „tehnički propusti od 8. marta govore da je zahtev za izuzeće sudije Mišića opravdan“ i da je za odbranu Subotičkog „neprihvatljivo sve osim potpune rekonstrukcije ročišta održanog 8. marta u kojoj će tačno biti navedeno sve što su Subotički i vladika Artemije izneli u odbrani“.
– Problem sa snimanjem je tehničke prirode, ali je zaista neuobičajeno da je jedna ovako delikatna stvar bude dovedena u pitanje. Uostalom, vladika Artemije ima 82 godine i on treba ponovo da se izjašnjava kao optuženi, kao da 8. marta ništa nije rekao – izjavio je za Danas Branislav Tapušković, advokat vladike Artemija.
U odbrani koja je „otišla u vetar“, raščinjeni vladika Artemije je, između ostalog rekao da je „ovo suđenje farsa“ i da je reč o progonu koji ima veze sa tužbama koje je ERP 2004. podnela protiv četiri države članice NATO zbog uništavanja srpskih svetinja na Kosovu i Metohiji, neslaganjem s Memorandumom o obnovi u martovskom pogromu uništenih srpskih crkava i manastira koji je SPC 2005, uz posredstvo Unmika, potpisala s Prištinom, a ponajviše sa zabranom bivšem potpredsedniku SAD Džozefu Bajdenu da 2009, bez njegovog znanja kao nadležnog episkopa, poseti manastir Visoke Dečane.
Nejasnoće oko štete
– Teško je reći za koji se iznos štete terete optuženi. Odbrana je dobila samo rešenje o spajanju predmeta Predraga Subotičkog, s predmetima Simeona Vilovskog i vladike Artemija, ali ne i rešenje o eventualnom spajanju optužnica. To na ročištu 8. marta nije bilo jasno ni samom sudiji Mišiću. U prvoj optužnici govori se o 390.000 evra, u drugoj o milion i osamdeset hiljada, a sad pravni zastupnik SPC priča o dva miliona evra oštete. Jedan od ključnih problema u ovakvom procesu je i to što, u pravnom sistemu u kome je crkva odvojena od države, crkvene priznanice i dokumenti nemaju dokazno dejstvo – kaže advokat Tomašević.
Sud: Nije bilo zahteva za snimanje
U Sudskoj upravi Višeg suda Danasu je objašnjeno da je do „propusta došlo jer IT služba Suda nije primila pismeni zahtev postupajućeg predsednika veća za snimanje pretresa, niti je bila obaveštena o datumu i mestu održavanja predmetnog suđenja za koje je postojala potreba tonskog snimanja“. U sudu su kategorični da se ovaj krivični postupak ne odugovlači – glavni pretresi zakazuju se u zakonom predviđenim rokovima, jučerašnji pretres odložen je zbog podnošenja zahteva odbrane za izuzeće postupajućeg sudije, a izvođenje dokaza saslušanjem optuženog koji je izneo odbranu 8. marta ponoviće se na narednom glavnom pretresu 18. maja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.