Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije oglasilo se povodom Nacrta amandmana na Ustav iz 2006. godine, koju je Ministarstvo pravde objavilo na svom veb-sajtu, ističući da porzdravlja napore struke i odlučnost Ministarstva pravde da istraje u usaglašavanju Nacrta sa mišljenjem Venecijanske komisije, dato povodom novih ustavnih rešenja.
Podsećamo, da je jedan od predloženih amandmana u pogledu kog je Venecijanska komisija iznela zamerke jeste amandman VI kojim su predviđeni uslovi za izbor sudija koji prvi put stupaju na tu funkciju.
„Navedeno je da je sam tekst predmetnog amandmana veoma uopšten i da je jedini uslov koji precizira u pogledu prvog izbora taj da za sudiju može biti isključivo izabrano lice koje je okončalo jedan od vidova zakonom predviđene obuke u instituciji za obuku u pravosuđu, dok su svi ostali uslovi ostavljeni da budu uređeni zakonom, te da isto mora biti izmenjeno. Nadamo se da izmena, u smislu utvrđivanja obuke na Pravosudnoj akademiji, kao uslova za izbor, ostavlja prostora za zakonska rešenja i to za tranzicioni period u kome bi pomoćnici stekli sertifikat o završenim obukama i tako eventualno upodobili sa kandidatima sa PA, o čemu je već bilo govora“, isiče se u saopštenju Udruženja.
Takođe napominju, da je neophodno da se sudijski i tužilački pomoćnici izuzmu iz opšteg režima državnih službenika i da njihov položaj, zvanja i vrednovanje budu ne samo regulisani u skladu sa posebnim zakonima, već da se odredbe tih posebnih zakona konkretizuju, radi njihove pune primene.
„Postojeća zakonska rešenja, u pogledu sudijskih i tužilačkih pomoćnika, u potpunosti opravdavaju uvođenje pomoćnika kao ustavne kategorije u pravosudni sistem Republike Srbije, iz razloga što predstavljaju emanaciju jednog od strateških ciljeva reforme pravosuđa, a koji podrazumeva postizanje što većeg stepena efikasnosti“, dodaju u saopštenju.
Takođe je ukazano na to da Venecijanska komisija ima afirmativan stav prema Pravosudnoj akademiji kao instituciji, ali da je predmetnim amandmanom Pravosudna akademija predviđena kao ustavna kategorija bez garancija nezavisnosti od političkog uticaja, te da nije uzeto u obzir praktično iskustvo sudijskih pomoćnika, kojih trenutno ima oko 2000, zaposlenih u pravosudnom sistemu ove zemlje.
Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije smatra da je neophodno da Ministarstvo pravde u što kraćem roku formira radnu grupu radi izrade pratećih zakona, u koje će uključiti i Udruženje sudijskih i tužilačkih pomoćnika, kao strukovno Udruženje.
„Verujemo da će Ministarstvo pravde u saradnji sa strukom, uložiti napore kako bi procesi donošenja ustavnih rešenja, ojačali poverenje građana Republike Srbije u pravosudni sistem naše zemlje“, navodi se u saopštenju, koje je potpisala predsednica Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije Jelena Gajić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.