Egipatski predsednik Abdul Fatah al Sisi dao je zeleno svetlo za usvajanje novih strogih zakona protiv terorizma. Ti zakoni nalažu osnivanje specijalnih sudova i nude dodatnu zaštitu od pravnih posledica za pripadnike vojske i policije koji koriste silu. Njima se takođe propisuje smrtna kazna za sve za koje se utvrdi da osnivaju ili vode terorističku grupu.
Džihadističke grupe su pojačale napade pošto je pre dve godine vojska zbacila s vlasti tadašnjeg predsednika Mohameda Mursija i pokrenula oružane napade protiv Muslimanske braće. Sisi je u junu obećao da će uvesti stroge zakone protiv terorizma nakon što je u eksploziji automobila-bombe ubijen glavni tužilac Hišam Barakat.
Prema novim zakonima koji su juče usvojeni, suđenja osumnjičenim ekstremistima će biti održana po skraćenoj proceduri u specijalnim sudovima. Svima za koje se utvrdi da su članovi ekstremističke grupe preti zatvorska kazna od deset godina, dok je za finansiranje terorističkih grupacija propisana doživotna kazna zatvora (25 godina). Za podsticanje nasilja ili otvaranje veb sajtova čija je namena širenje poruka terorista sledi kazna zatvora od pet do sedam godina. Za novinare koji osporavaju zvanične izveštaje o terorističkim napadima sledi novčana kazna između 200.000 i 500.000 egipatskih funti (25.550-64.000 dolara). Prethodni nacrt zakona je izmenjen nakon apela i u zemlji i van nje, pošto je prvobitno za novinare bila određena zatvorska kazna od dve godine.
Stotine pripadnika egipatskih snaga bezbednosti ubijeni su na nestabilnom Sinajskom poluostrvu. Akcije pobunjenika su intenzivirane u Egiptu nakon što je Sisi, tadašnji načelnik generalštaba, zbacio s vlasti Mursija.
Najaktivnija pobunjenička grupa poznata kao Sinajska provincija, a ranije kao Ansar Bait al Makdis, obećala je savezništvo sa Islamskom državom. Pod vlašću Sisija su gušene aktivnosti islamista, a u tim akcijama je ubijeno više stotina ljudi, desetine hiljada je uhapšeno, a na desetine je osuđeno na smrt, uključujući Mursija. Vlada u Kairu tvrdi da su Muslimanska braća teroristička organizacija, dok grupa navodi da je posvećena mirnom aktivizmu. Sisi je u februaru odobrio zakone protiv terorizma koji vlastima daju ovlašćenja da zabrane grupe pod optužbama u širokom luku – od ugrožavanja nacionalnog jedinstva do remećenja javnog reda.
Kao vanredno stanje
Amnesti internešenel je prošle nedelje upozorio da će novim zakonima protiv terorizma koji budu bili usvojeni u Egiptu biti proširena ovlašćenja koja se obično dodeljuju za vreme vanrednog stanja, kao i da će se njima ugroziti prava na slobodu izražavanja, mirno okupljanje i udruživanje. „Ti novi zakoni će postati još jedno oružje vlasti za gušenje svih oblika političkog protivljenja i ugrožavanje svih osnovnih ljudskih prava“, rekao je Said Bumeduha, vršilac dužnosti direktora Amnesti internešenela za Bliski istok i Severnu Afriku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.