Sudska vlast ćuti na linč sudije Majića 1Foto: Visoki savet sudstva

Uvrede kojima su poslanici vladajuće stranke u Narodnoj skupštini zasuli sudiju Apelacionog suda u Beogradu Miodraga Majića dovodeći u pitanje njegov profesionalni integritet, ponovo su ogolile pozicije u domaćem pravosuđu.

Pojedina strukovna udruženja i deo nevladinog sektora javno su osudili napade na Majića tvrdeći da je to poziv na linč i pokušaj da se ovaj sudija ućutka. Međutim, Visoki savet sudstva kojem je u opisu posla da štiti nezavisnost sudija, ostao je nem ignorišući pitanja koja im je Danas poslao.

Kuća ljudskih prava, koja okuplja više nevladinih organizacija, najoštrije je osudila istupe predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti karakterišući ih kao pokušaj urušavanja profesionalnog integriteta i nezavisnosti sudije zbog iskazanog stručnog mišljenja.

„Osporavanje nezavisnosti i stručnosti sudije i odmazda zbog korišćenja prava na slobodu izražavanja i slobodu udruživanja garantovanih Ustavom nedopustivo je u jednom demokratskom društvu“, navodi se u saopštenju Kuće ljudskih prava uz dodatak da je u interesu javnosti da u procesu izmena krivičnog zakonodavstva čuje i glas sudija.

Majić je, podsetimo, bio tema prekjučerašnje sednice Narodne skupštine na kojoj je trebalo da se diskutuje o predlogu izmena Krivičnog zakona. Umesto predloženih odredbi, poslanici vladajuće stranke su se fokusirale na Majića, koji je iste te odredbe kritikovao dan ranije u Utisku nedelje.

Glavnu reč imali su poslanici SNS-a Aleksandar Martinović i Marijan Rističević, koji su vređali Majića, dok je Rističević išao toliko daleko da dovede u pitanje presudu „Gnjilanskoj grupi“. Rističević je insinuirao da su Majić i Omer Hadžiomerović, sudije Apelacionog suda, primili novac za oslobađajuću presudu u ovom slučaju.

Na „neargumentovan i ostrašćen napad“ reagovalo je i Društvo sudija Srbije, strukovno udruženje u kojem je Hadžiomerović zamenik predsednika.

„Dugotrajnim i sve intenzivnijim osporavanjem nosilaca pravosudnih funkcija i pravosuđa u celini i neprimerenim napadima na sudije povodom donete sudske odluke od strane pojedinih zvaničnika zakonodavne i izvršne vlasti građani se odvraćaju od suda, što za posledicu može imati „preuzimanje pravde u svoje ruke“. Ujedno, na taj način se podriva sudska vlast, a time i ustavni poredak države u celini“, upozorili su u Društvu sudija pozivajući Visoki savet sudstva da obavlja svoju Ustavom poverenu funkciju i zaštiti nezavisnost sudija i sudova.

U zaštitu Miodraga Majića uključilo se i Udruženja tužilaca Srbije, podsećajući da obaveza svakog nosioca pravosudne funkcije da učestvuje u debatama koje se tiču pravosuđa.

„Svako negiranje ovog prava i omalovažavanje onih koji se ovim pravom koriste je višestruko štetno, kako za pravosuđe, tako i za društvo u celini, jer se na taj način šteti otvorenom dijalogu, koji je osnovna karakteristika svakog demokratskog društva“, navode u Udruženju tužilaca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari