Gotovo punu godinu Ninko Đukanović štrajkuje pred ulazom u zgradu opštine, tačnije od 19. aprila 2006, jer je ostao bez sobe od 12,5 kvadrata u kojoj je do tada živeo. Za to vreme prikupio je više od hiljadu potpisa građana koji podržavaju njegov protest, a on je tu svakog radnog dana od pola sedam do pola četiri, ma kakvo vreme bilo.

Gotovo punu godinu Ninko Đukanović štrajkuje pred ulazom u zgradu opštine, tačnije od 19. aprila 2006, jer je ostao bez sobe od 12,5 kvadrata u kojoj je do tada živeo. Za to vreme prikupio je više od hiljadu potpisa građana koji podržavaju njegov protest, a on je tu svakog radnog dana od pola sedam do pola četiri, ma kakvo vreme bilo.
Formalno, po presudi Višeg trgovisnkog suda, Đukanović je dobio spor sa svojom bivšom firmom šabačkom Izgradnjom da ima pravo na prostor površine 12,5 kvadratnih metara, na drugom spratu objekta Stari Navip u Šapcu, u Karađorđevoj ulici, što je tužena GP Izgradnja u stečaju „dužna priznati i trpeti“. Izgradnja je takođe obavezna da mu plati troškove parničnog postupka u iznosu od 77 000 dinara u roku od osam dana od dana prijema presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja. Presuda je stigla još 24.januara ove godine, a Đukanović je još pred opštinskim vratima jer se odugovlači sa sprovođenjem odluke.
Pre četiri godine, tadašnji direktor Izgradnje, a na osnovu odluke Upravnog odbora, kao invalida rada rasporedio je Đukanovića na mesto domara u objektu Stari Navip. Na osnovu te odluke, u tom objektu od poslovnog prostora je izdvojeno 12,5 metara kvadratnih i dato na korišćenje na neodređeno vreme, kako bi bilo rešeno njegovo stambeno pitanje. Đukanović je radio više od dve decenije u Izgradnji, a Upravni odbor se rukovodio humanim razlozima, jer je reč o radniku narušenog zdravlja. Đukanović je imao operaciju na srcu i preduzeće je htelo da svom radniku dodeli jednu prostoriju za stanovanje. Iduće godine firma odlazi u stečaj, a on uredno prijavljuje svoja potraživanja. Međutim, Stečajno veće ne prihvata njegova potraživanja i upućuje ga na parnicu.
-Teško je izdržati nepravdu, a pogotovo ako je čovek narušenog zdravlja. Nekoliko puta je dolazila hitna pomoć, jer sam imao pritisak preko 200. Nisam odustajao, jer nisam imao drugog načina da rešim svoj problem. Ljudi su različito reagovali na mene. U početku su opštinski funkcioneri bežali od mene na sporedna vrata, misleći da ću ubrzo odustati. Ali, kada su videli da sam uporan i oni se navikli na mene i prolazili kao da nisam tu – kaže Ninko Đukanović o svom jednogodišnjem protestu.
Bio je tu i kada su dolazile razne delegacije, ministri, strani zvaničnici… Kažu da su različito reagovali. Jedni su ga kurtoazno saslušali, dok su drugi gotovo bežali od njega, kao da nije tu.
– Nadam se da će uskoro problem biti rešen. Poverenik stečajnog upravnika Izgradnje Marko Vasiljević nakon odluke Višeg trgovinskog suda pozvao me je telefonom i rekao mi da se obratim Ljiljani Petaković, šefu Javnog pravobranilaštva ili advokatskoj komori. On kaže da ne može ništa da uradi bez saglasnosti Agencije za privatizaciju -ukazuje Đukanović .
Za ovo vreme bio je više puta u Valjevu gde je Trgovinski sud, zatim u Beogradu, obraćajući se pravnim instancama, ali je svoj problem predočio i u Narodnoj kancelariji predsednika države. Svi su mu ukazali da čeka odluku Suda, a sada kada je dobio i takvu odluku, za njega ništa još nije završeno.
Izgradnja je prodata, ali za više od godinu dana nisu još započeti završni radovi na šabačkom Skadru na Bojani, zgradi Navipa. Iako se nalazi na ekskluzivnoj lokaciji, u centru grada, ova zgrada sa oko pet hiljada kvadratnih metara poslovnog i stambenog prostora stoji desetak godina nedovršena. Za Ninka Đukanovića svaki dan proveden pred zgradom Opštine, bez posla i bez sredstava za život, dug je kao gladna godina. I tako dok se ne sprovede odluka Suda, a kad će – ne zna se

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari