Američki predsednik Džordž Buš okarakterisao je svoje ovonedeljno putovanje po zemljama Latinske Amerike rečima „Mi brinemo“. Turneja je imala za cilj da se promeni predstava u očima naroda Latinske Amerike o američkom predsedniku da se on ne obazire na južnog suseda.
Međutim, najnoviji grafiti, koji su osvanuli na ulicama Sao Paola gde je Buš doputovao u četvrtak uveče, nazivaju američkog predsednika ubicom.

Američki predsednik Džordž Buš okarakterisao je svoje ovonedeljno putovanje po zemljama Latinske Amerike rečima „Mi brinemo“. Turneja je imala za cilj da se promeni predstava u očima naroda Latinske Amerike o američkom predsedniku da se on ne obazire na južnog suseda.
Međutim, najnoviji grafiti, koji su osvanuli na ulicama Sao Paola gde je Buš doputovao u četvrtak uveče, nazivaju američkog predsednika ubicom. Protesti i raspoređivanje vojnih vozila širom grada ove najveće države Južne Amerike, takođe, predstavlja jednu interpretaciju Bušove posete: kao sukob između otvorenog kapitalizma za koji se Buš zalaže i socijalistički pristup koji zagovaraju levičarski lideri čija moć i popularnost rastu.
Nešto uoči početka protesta u centralnom trgovinskom centru Sao Paola, nekoliko hiljada aktivista nosilo je plakate na kojima je Buš prikazan u stilu Hitlera sa brkovima i svastikom pored njegove glave. „Adolf Buš“, pisalo je na jednoj paroli. Nešto kasnije u brazilskim medijima saopšteno je da su policijski zvaničnici koristili suzavac i pendreke da rasteraju demonstrante koji su bacali kamenice i sukobili se sa policijom. Predsednik Venecuele Ugo Čaves, najveći Bušov protivnik u regionu, predvodiće proteste protiv njega u Buenos Ajresu. „Naši avioni će se verovatno ukrstiti na putu“, izjavio je Čaves ove nedelje iako je negirao da ima namere da sabotira Bušovu posetu.
U intervjuu za latinoameričke novine, Buš je potcenio Čavesova planirana okupljanja ističući: „Obišao sam mnoga mesta gde je bilo uličnih okupljanja. Moj stav je da volim slobodu i pravo ljudi da izraze svoje mišljenje“.
Bilo namerno ili ne, Buš je iritirao Čavesa govorom u ponedeljak u Vašingtonu kada je rekao da Simon Bolivar, heroj južnoameričke nezavisne borbe i Čavesov idol, „pripada svima nama koji volimo slobodu“. Ova izjava je narednog dana izazvala oštar i sarkastičan prigovor Čavesa.
Bušov novi sporazum sa Brazilom u cilju povećanja proizvodnje etanola u regionu predstavlja način da se smanji utisak da Čaves snadbeva naftom Buša, a u isto vrerme ohrabruje zaposlenje i ekonomski razvoj. Pre nego što je stigao u Latinsku Ameriku, Buš je objavio brojne programe pomoći siromašnima u regionu. On je obećao stotine miliona dolara pomoći porodicama da kupe kuće i dodao da će uputiti mornarički medicinski brod u region u cilju obezbeđenja besplatne zdravstvene pomoći.
Na naslovnoj strani konzervativnog lista Estado de Sao Paolo pod naslovom „Bedni paket ujaka cicije“ navodi se da je Buš ponudio cifru ekvivalentnu pet dana rata u Iraku.
Bušov brazilski domaćin, čini se, izrazio je podeljeno mišljenje o Bušovoj poruci. Iako se predsednik Luis Inacio Lula da Silva sastao sa Bušom juče, kada su potpisali etanolski sporazum, levičarska Radnička partija koju predvodi Da Silva pridružila se demonstracijama protivnika Buša. Partija je, na svom veb sajtu, upozorila da Buš ne bi trebalo da računa na Brazil za svoje „imperijalističke akcije u regionu“. U jednom eseju oni su nazvali Buša „velikim bosom međunarodnog terorizma“, dok su drugi objavili da je Buš „persona non grata u Brazilu“. „SAD generalno a naročito Bušova vlada su brutalno nasilni“, napisao je Valter Pomar, sekretar partije za međunarodne odnose.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari