Incident oko prostorija Doma kulture, u kojima se prethodnih šest godina nalazilo sedište koalicije Bošnjačka lista za evropski Sandžak (prethodno Lista za Sandžak) koju predvodi SDA Sandžaka Sulejmana Ugljanina, ušao je u fazu razgovora i pisanja pisama državnim prvacima i nadležnim ministarstvima.
Gradonačelnik Novog Pazara Mirsad Đerlek i član Gradskog veća Predrag Pavlović u Beogradu su razgovarali sa Sulejmanom Ugljaninom, ministrom bez portfelja i liderom SDA Sandžaka, o prevazilaženju novonastale tenzije. Prema saopštenjima koja su usledila, učesnici razgovora su se saglasili da su ekonomski razvoj i sigurnost građana Novog Pazara važniji od lokalnih sporenja. Na inicijativu predsednika Srbije Borisa Tadića dvojica bošnjačkih ministara Rasim Ljajići Sulejman Ugljanin potpisali su zajedničku izjavu u kojoj se kaže „odlučni smo da predupredimo buduće incidente u ovom regionu“ i „pružajući zajedničku podršku ekonomskim inicijativama nadamo se i verujemo da će nas svaki pojedinac u Sandžaku podržati u ovim naporima“.
Tri dana nakon ove izjave, član Gradskog veća Fevzija Murićuputio je pismo ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću. Uz opisivanja svega što se događalo 17. januara u prostorijama Doma kulture, kada je Sulejman Ugljanin sa svojim pristalicama nasilno ušao u prostorije koje su im oduzete, Murićnavodi propuste policije te večeri: policija nije obezbedila zgradu grada Novog Pazara u kojoj su se nalazile prostorije iz kojih je pokušano iseljenje Ugljaninove stranke, iako su znali da može doći do sukoba; nije izašla na mesto događaja ni posle dva sata od najave Ugljanina da će doći sa svojim ljudima da zauzme sporne prostorije; policajci su, nakon izlaska na lice mesta, priveli radnike obezbeđenja i Murića, a nijednog od onih koji su sa Ugljaninom ušli u zgradu; načelnik kriminalističke policije Jasmin Duštinac snosi direktnu odgovornost, jer je lično Murića odveo u sporne prostorije, garantujući mu bezbednost a kada je napad počeo „ostavio me je na milost i nemilost“ mirno izašao iz zgrade i ni posle osam dana od napada policija nije privela nikog od huligana, niti je pribavila dokaze o napadu, mada su oni dostupni svakom građaninu Novog Pazara i većih ima i na Internetu.
– To što nije uradila policija, uradili smo mi, pribavili smo kratak video snimak napada, fotografije i imena glavnih napadača i potencijalnog ubice određenog da me ubije. Međutim, budući da ne verujemo novopazarskoj policiji jer se otvoreno stavila na stranu Sulejmana Ugljanina i njegovih huligana, tražimo od Vas da naredite opsežnu istragu, da se tačno utvrdi ko je učestvovao u ovom nasilju i napadu na gradsku i državnu imovinu i ljude koji su je čuvali, ko je to organizovao, koja je uloga u svemu tome ministra Ugljanina, kao i ko stoji iza njega ko ga štiti. Tražimo, takođe, da se nakon toga pokrene krivični postupak protiv svih tih lica i da se svi oni kazne po zakonu“ – navodi se, na kraju pisma, koje je Murićuputio ministru policije Dačiću, uz koje mu je dostavio i dokaze kojima raspolaže.
Policija je, u međuvremenu, saopštila da je uhapsila Adema H. (55) iz Novog Pazara, zbog osnovane sumnje da je počinio krivično delo teško ubistvo u pokušaju i zbog nedozvoljenog držanja oružja. Pre tri dana, Opštinski sud doneo je rešenje o privremenoj meri, kojom se nalaže SDA Sandžaka i Bošnjačkoj listi da odmah nakon prijema rešenja „oslobodi od lica hol-balkona Koncertne dvorane i kancelarije do njih u Domu kulture“. Privremena mera ostaje na snazi do pravosnažnog okončanja ovog spora. Potpredsednik SDP Meho Omerović, sudsku odluku je prokomentarisao kao potvrdu onoga što je njegova partija i da je „sud potvrdio da niko ne može biti iznad zakona, a pogotovo niko ne sme sebe davati za pravo da presuđuje, pa kar to bio i ministar. Ova presuda je vraćanje poverenja u institucije“. Informativna služba grada je saopštila da Ugljaninova partija i koalicija imaju ugovor da koriste 125, a samovoljno koriste 500 kvadrata. Gradski pravobranilaca podneo je krivične prijave protiv Sulejmana Ugljanina i još 50 aktivista i pristalica te partije, a od Skupštine Srbije zatraženo je da Ugljaninu ukine imunitet radi vođenja ovog postupka.
Povodom ovog incidenta, pre dva dana otvoreno pismo predsedniku i premijeru Srbije, Borisu Tadiću i Mirku Cvetkoviću, uputilo je desetak nevladinih organizacija i sindikata. Autori ovog pisma smatraju da se suština sukoba između Bošnjačke liste i lokalne samouprave, koju predvodi Ljajićeva SDP, ogleda u nenamenskom trošenju budžetskih sredstava tokom osmogodišnje vladavine Ugljaninove stranke u ovom gradu. Rešenje se vidi u angažovanju republičke budžetske inspekcije koja bi pregledala celokupnu dokumentaciju i ako se utvrde zloupotrebe onda da odgovaraju nadležni iz tog perioda, a u suprotnom „sadašnja gradska vlast ne bi više mogla da se poziva na zloupotrebe i nezakonit rad prethodne vlasti i na taj način opravdava svoju potencijalnu neefikasnost“. Uzrok problema vidi se i u nepostojanju zakonske regulative za osnivanje i rad nacionalnih saveta i zbog te činjenice „sadašnji Nacionalni savet Bošnjaka još davno izgubio legitimitet i legalitet“, a da ima odgovarajućih zakona „izbegla bi se sadašnja situacija koja daje velike mogućnosti za zloupotrebe te značajne institucije od strane samo jedne stranke“. Ne manje važan problem je ekonomska nerazvijenost a „Vlada Srbije, nadležna ministarstva i druge relevantne institucije ne posvećuju potrebnu pažnju ovom delu Srbije. Predlaže se angažovanje stručne agencije koja bi utvrdila mogućnosti i prioritete ekonomskog razvoja ovog kraja i nakon toga bi Vladi Srbije bili podneti predlozi za konkretne korake u bržem razvoju ovog dela Srbije. U ovom pismu se konstatuje da je to bio jedan incident u nizu i izražava bojazan da neće biti i poslednji „ukoliko sve relevantne državne institucije konačno ne reaguju, ne počnu da rade svoj zakonski definisan posao i tako pomognu u rešavanju konflikata između dve sukobljene strane“.
U nizu pisama, nalazi se i ono koje je Bošnjačka lista za evropski Sandžak uputila medijima u kojem ih poziva da „svojim izveštavanjem doprinesu poštovanju i implementaciji zajedničke izjave ministara Ugljanina i Ljajića“. Na medije se apeluje „da iz Sandžaka izveštavaju objektivno, tako što od Sandžaka i bošnjačke nacionalne zajednice, njenih institucija i pojedinaca neće praviti udarne vesti“.
– Ovim smo medije pozvali na saradnju uz poštovanje demokratije i evropskih principa, jer zbog velikog uticaja na javno mnjenje, u velikoj meri mogu da doprinesu smanjenju tenzija tako što se neće baviti uveličavanjem podela, sukoba, razdora među Bošnjacima, a sve u cilju povećanja svog tiraža i gledanosti – rekao je za Sandžak Danas Enis Imamović, portparol Bošnjačke liste.
Bošnjačka lista traži vanrednu sednicu
Bošnjačka lista za evropski Sandžak zatražila je da se zakaže vanredna sednica na kojoj bi se raspravljalo o incidentu koji je izbio nakon iseljavanja ove koalicije iz prostorija Doma kulture. U zahtevu se od predsednika Gradske skupštine Milana Veselinovića traži podnošenje izveštaja o neredima, da se analizira „angažman Agencije za obezbeđenje „Tigar“ i uloga člana Gradskog veća Fevzije Murića u tom događaju“. Od sekretara Gradske skupštine zahteva se podnošenje zvaničnog izveštaja o načinu izbora u Gradsko veće Fevzije Murića i Hajrudina Hajrovića, da se ustanovi dali je prilikom njihovog izbora poštovana procedura koju predviđa Statut Grada. Koalicija Bošnjačka lista predlaže da se ta odluka poništi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.