Kako se pre 80 godina šumadijski seljak proveo u Njujorku? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Kakvi su utisci jednog šumadijskog seljaka o „Velikoj jabuci”, ali i o neobičnoj proslavi jednog udruženja iz Kruševca, pisali su pre osamdeset godina listovi „Vreme” i „Pravda”.

Na unutrašnjim stranama, list Vreme prenosi izveštaj sa predavanja, održanog na Kolarčevom univerzitetu, na kom je govorio predsednik, tadašnje, opštinje Konjuh Živadin Stefanović koji je proveo čitava tri meseca u Njujorku.

„Naročito lep utisak ostavile su oko stranice njegovog putnog dnevnika, na kojima su zabeleženi susreti sa našim velikim naučnicima Nikolom Teslom i Pajom Radostavljevićem.”

Kako se pre 80 godina šumadijski seljak proveo u Njujorku? 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Osim velikih imena naše zemlje iz polja nauke, naročit utisak ostavio mu je i susret sa predsednikom njujorške opštine, gospodinom Lagvardijom.

„Tako smo se sreli moj kolega i ja, on, pretsednik najveće opštine na svetu, i ja, pretsednik najmanje opštine u Jugoslaviji, on koji upravlja nad 8 miliona duša i ja koji ‘vladam’ nad hiljadu ljudi.”

Nije znao druge jezike osim maternjeg. Ipak, uspeo je da vidi i čuje deo onoga što je „Novi svet” nudio. U to vreme, Amerika je polako koračala ka ratu.

„Ipak, na kraju njegovog izlaganja provejava nepokolebljiv optimizam jednog zdravog i naprednog šumadiskog seljaka, koji željan za napretkom, naročito otkad je video Novi svet, čvrsto veruje u naš narod, veruje zato što je i u Americi mnogo velikih umova, mnogo kulturnih trudbenika – iz Jugoslavije”

Nakon toplog pozdrava od strane publike, najavio je još predavanja u budućnosti.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda preneo je priču o nesvakidašnjoj proslavi kruševačkog udruženja „Dobra narav” čiji članovi nose neobične titule – baksuza, ugursuza i namćora. 

Povodom svoje slave „Deveti tornik”, koja se obeležava svakog devetog utorka od Božića, udruženje je odlučilo da počasti odevnim predmetima 26 siromašne dece, a od toga trinaest „baksuščića” i trinaest „namćorčića”. Sve ovo odrigalo se u prostorijama hotela „Takovo”.

Kako se pre 80 godina šumadijski seljak proveo u Njujorku? 3
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

„Još od ranog jutra centar Kruševca je izgledao veoma svečan: zurle, bubnjevi i gajde su tutnjali nagoveštavali ‘veliki dan’ ‘Božjih ljudi’.”

Kada su se ljudi okupili u prepunu salu hotela, bilo je vreme da se seče kolač, ali i prikupe komadi garderobe namenjeni deci. Prisutnima se obratio i predsednik udruženja, gospodin Urošević.

„Naše udruženje nema ni uprave ni pravila, a i vlastima nije prijavljeno; samim tim ono je “ilegalno” i pretstavlja jedinstven primer u svom nesmetanom radu, jer izuzetno ne pada pod oštricu zakona o udruženjima.”

U nastavku izlaganja, gospodin Urošević podsetio je na značaj udruženja i izvan granica države, te da su članske karte izuzetna preporuka u inostranstvu.

Udruženje „Dobra narav” i danas postoji, sa nešto izmenjenim pravilima o članstvu. Ranije je bilo zabranjeno sveštenim licima, pripadnicima vojske i policije da budu članovi, dok je danas samo jednoj grupaciji zabranjeno – političarima.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari