Sud Bosne i Hercegovine izrekao je prvostepenu presudu kojom su Branko Čigoja, Željko Todić i Saša Boškić proglašeni krivim za krivično delo ratni zločin protiv civilnog stanovništva u okolini Donjeg Vakufa, dok je Milorad Glamočak oslobođen.
Sud je Čigoju, Todića i Boškića osudio na kaznu od po četrnaest godina. Očekuje se njihova žalba Apelacionom sudu.
Bivši pripadnici Izviđačkog voda 11. mrkonjićke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) Čigoja, Todić i Boškić su proglašeni krivim za ubistva 28 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti 13. septembra 1995. godine, piše portal detektor.ba.
Civili su bili zatočeni na spratu objekta stare železničke stanice u Oborcima kada je Čigoja došao i u tri navrata ih izvodio u grupama od po četiri-pet, a potom sve preostale.
Utvrđeno je da su Čigoja, Todić i Boškić sa drugima učestvovali u njihovoj likvidaciji.
Predsedavajući Sudskog veća Staniša Gluhajić je istakao svedočenja preživelog Mehmeda Heremića, kao i dvojice saboraca optuženih – Vladimira Jarića i G.T. Heremić, koji se sakrio prilikom izvođenja poslednje grupe i ostao sakriven dok opasnost nije prošla, opisao je lice koje je izvodilo civile i tokom svedočenja prepoznao Čigoju.
Veće je uzelo kao istinite i uverljive iskaze iz istrage svedoka Jarića i G.T., dok nije poverovalo tvrdnjama koje su njih dvojica izneli na suđenju da su u istrazi govorili pod pritiskom istražnih organa.
Glamočak je, kao nekadašnji komandir izviđačkog voda, oslobođen optužbi po komandnoj odgovornosti da nije sprečio ni kaznio počinioce zločina.
Veće je zaključilo da nema dokaza da se Glamočak saglasio s naredbom za ubistva civila, kao ni da je znao da se njegovi potčinjeni spremaju da počine zločin ili da su ga počinili.
Suđenje Tršiću
Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodne reči pred Sudom BiH u Sarajevu je počelo suđenje Milanu Trišiću, bivšem pripadniku Teritorijalne odbrane (TO), zbog zločina protiv čovečnosti počinjenog 1992. godine u selu Hranča i Bratuncu. Tužilaštvo je najavilo saslušanje 122 svedoka, a Trišića u 22 tačke optužnice tereti da je učestvovao u progonu civila bošnjačke nacionalnosti iz sela Hranča i iz Bratunca – zatvaranjima, prisilnim nestankom, mučenjem i ubistvima. Kako je navedeno, Trišić je zajedno s drugim osobama izveo imama bratunačke džamije, terao ga da pije pivo, a potom su ga tukli. Imamovo telo pronađeno je odvojeno od glave. Trišić je u oktobru deportovan u BiH iz SAD gde je procesuiran zbog davanja neistinitih podataka o učešću u ratu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.