Gostujući na TV N1, 11. januara 2018., predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije, Milovan Drecun, nazvao je braću Bitići (Bytyqi), koje je u julu 1999. ubila srpska policija – „teroristima“.
Fond za humanitarno pravo (FHP) takvu kvalifikaciju žrtava, čija porodica više od 18 godina čeka pravdu, smatra nedopustivom, posebno ako se ima u vidu da dolazi od osobe visoko rangirane unutar struktura vlasti Srbije. „Braća Mehmet (21), Agron (23) i Ylli (25) uhapšeni su na administrativnoj liniji između Kosova i Srbije kod sela Rudare 26. juna 1999. kada su greškom prešli na teritoriju Srbije u pokušaju da pomognu romskoj porodici da se skloni sa Kosova. Policija ih je odatle sprovela u SUP Prokuplje, a sutradan ih je sudija za prekršaje u Kuršumliji osudio na po 15 dana zatvora zbog ilegalnog prelaska granice i neposedovanja ličnih isprava. Kaznu su izdržali u Okružnom zatvoru u Prokuplju. Kada su odatle 8. jula 1999. otpušteni, ponovo su ih uhapsili pripadnici MUP-a Miloš Stojanović i Sreten Popović i službenim vozilima ih sproveli u Nastavni centar Posebnih jedinica policije u Petrovom Selu. Narednog dana, nepoznati pripadnici MUP-a odveli su ih sa rukama vezanim žicom i povezima preko očiju do mesta gde je odranije postojala masovna grobnica sa telima albanskih civila sa Kosova. Tu su ih likvidirali pucnjima u potiljak i pokopali u masovnu grobnicu“, podsećaju u FHP-u.
Mehmet, Agron i Ili Bitići su tokom sukoba na Kosovu bili pripadnici Atlantske brigade Oslobodilačke vojske Kosova, kojoj su se priključili kao američki državljani. Prilikom hapšenja, međutim, bili su nenaoružani i u civilnoj odeći, koja je na njima pronađena 2001. pri ekshumaciji iz masovne grobnice. Za zločin nad braćom Bitići suđeno je samo policajcima Stojanoviću i Popoviću, ali su oni pravnosnažno oslobođeni odgovornosti. Tokom procesa su izneti dokazi da je naređenje za likvidaciju došlo od tadašnjeg ministra policije Vlajka Stojiljkovića, a da je do egzekutora preneto lancem komandovanja u kojem su bili načelnik Resora javne bezbednosti MUP-a Vlastimir Đorđević i rukovodilac obuke u Nastavnom centru u Petrovom Selu Goran Radosavljević Guri.
FHP ističe da uprkos obećanjima iz vrha vlasti, koja koincidiraju sa posetama američkih državnih zvaničnika Srbiji, niko od navedenih i drugih srednje i visokorangiranih policijskih zvaničnika do danas nije optužen. Kada je tokom emisije TV N1 upitan da se o tome izjasni, Drecun je izbegao direktan odgovor i dodao da se ne može složiti „sa karakterisanjem“ celog slučaja: „Vi govorite o braći Bitići, a ja govorim o teroristima Bitići“. FHP smatra da se radi o potpuno neprimerenoj kvalifikaciji, čiji cilj može biti jedino legitimizacija zločina nad braćom Bitići i opravdavanje inertnosti pravosuđa u tom slučaju.
Priredila J. D.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.