Godišnjica napada na konvoj JNA koji se povlačio iz Sarajeva 3. maja 1992. i ove godine je obeležena različito u dva entiteta BiH.
Dok u RS govore o ratnom zločinu i kukavičkom napadu na kolonu koja se povlačila po dogovoru, u Federaciji tvrde da je incident isprovocirala druga strana.
U glavnom gradu BiH, 2. maja 1992. je došlo do niza sukoba JNA i Teritorijalne odbrane BiH. Jugoslovenska vojska, pojačana srpskim paravojnim formacijama pokušala je da zauzme pojedine državne objekte.
Teritorijalci su pružili jak otpor i u borbama je poginulo nekoliko desetina vojnika. Na sarajevskom aerodromu JNA je kidnapovala Aliju Izetbegovića, tadašnjeg predsednika Predsedništva BiH koji se vraćao sa mirovnih pregovora u Lisabonu.
O broju stradalih u prvim oružanim sukobima u Sarajevu i tokom povlačenja konvoja JNA u Dobrovoljačkoj ulici i dalje se spekuliše. Pojedini srpski izvori govore o više desetina, čak i više od 100 poginulih.
Komandant JNA u Sarajevu general Milutin Kukanjac tvrdi da je u napadu na konvoj JNA u Dobrovoljačkoj ubijeno šest ljudi.
„Pošto se mnogo manipulisalo, lagalo, izmišljalo o tome kol’ko je stradalo u Dobrovoljačkoj ulici, vreme je jednom da se kaže tačno, a to mogu samo ja. U toj Dobrovoljačkoj ulici oni su napali sanitetsko jedno vozilo i poginuo je jedan vojnik, Tomović Zdravko iz Han Pijeska. Tri pukovnika: Sokić Miro, Radulović dr Budimir i Mihailović Boško. Jedan potpukovnik, Jovanić Boško i jedna žena, muslimanka Šuko Nurmela… Znači, šest osoba je stradalo od 261. Valjda su ovi u Beogradu izgubili strpljenje što mi nismo stradali, što ne stradamo. Te laži koje su prosute oko Dobrovoljačke nešto je najsramnije što se može čuti“, govorio je pokojni Kukanjac.
Ganić i Divjak
Haški tribunal je istraživao i odbacio ovaj slučaj, ali je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije podiglo više optužnica za napad u Dobrovoljačkoj ulici Po poternici Srbije u Engleskoj i Austriji su svojevremeno zadržani političar Ejup Ganić i general Armije BiH Jovan Divjak, koje Srbija optužuje za napad na konvoj JNA. Sudovi u Londonu i Beču odbili su da ih izruče Srbiji, navodeći da nema dokaza za tvrdnju da je počinjen zločin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.