Liga socijaldemokrata Vojvodine se još od devedesetih godina snažno zalagala za kažnjavanje odgovornih za počinjene ratne zločine.
Nažalost, malo je onih čija su dela sankcionisana. Bez konkretnog obračuna sa protagonistima politike zločina, društva u našem regionu neće biti zdrava, tako da ćemo i u narednom periodu insistirati na rasvetljavanju svih zločina i kažnjavanju odgovornih za njih – ocenjuje za Danas Aleksandar Marton, portparol LSV, u odgovoru na pitanje da li će ratovi devedesetih i ratni zločini biti deo predstojeće kampanje za izbore 26. aprila.
Sagovornik Danasa dodaje da su zločini devedesetih godina region načinili cenom rupom Evrope, odnosno da se ta rupa mora očistiti.
– Žalosno je što uopšte moramo govoriti o tome da osuđeni ratni zločinci ne smeju obavljati bilo kakve funkcije u državnim institucijama. LSV je odmah posle objavljivanja pravosnažne presude Vojislavu Šešelju, tražila da njemu po sili zakona prestane mandat narodnog poslanika, jer to jasno nalaže Zakon o izboru narodnih poslanika, ali vlasti nisu postupile po tim odredbama. Tvrdnje da je neko odslužio kaznu i da je sada, tobože, običan građanin su koješta, jer kao što počinilac krivičnog dela pedofilije, ostaje pedofil i onda kada mu istekne kazna zatvora, tako je osuđeni ratni zločinac uvek ratni zločinac – ističe Marton na pitanje Danasa da li optuženi i osuđeni za ratne zločine treba da budu poslanici i u sledećem sazivu parlamenta.
Našeg sagovornika podsetili smo da je Skupština nedavno usvojila novi Zakon kojim su učesnici iz ratova devedesetih dobili veća prava, ali ne i civilne žrtve istih ratova, odnosno da zakon kaže da, da bi bila priznata kao civilna žrtva rata, osoba mora da bude žrtva „zlostavljanja ili lišavanja slobode od strane neprijatelja za vreme rata u toku izvođenja ratnih operacija … na teritoriji Republike Srbije.“
Što dalje znači da porodice Srba proteranih iz Hrvatske, ali ni državljani Srbije bošnjačke nacionalnosti poput žrtava otetih u Štrpcima i Sjeverinu nemaju status civilnih žrtava rata. Aleksandra Martona pitali smo da li će se, ukoliko LSV uđe u Skupštinu Srbije, zalagati za promenu tog dela Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i civilnih žrtava ratova?
– Pozicija učesnika ratova devedesetih mora biti regulisana. Ratno ludilo ostavilo je traga na životima tih ljudi i njihovih porodica, te država mora da se sa pažnjom odnosi prema ovoj grupi u društvu. Zakon o učesnicima ratova, koji je nedavno usvojila Narodna Skupština Republike Srbije, donekle vodi računa o interesima ratnih veterana, ali se postavlja pitanje šta je sa civilnim žrtvama ratova? Šta je sa pravima ubijenih u Štrpcima, Sjeverinu, Sremu, Kosovu ili Krajini? Šta je sa pravima njihovih porodica? Liga socijaldemokrata Vojvodine zahtevaće da se u potpunosti otkrije istina vezana za svaku pojedinačnu civilnu žrtvu ratova devedesetih, ali i da se maksimalno pomogne njihovom porodicama. Nedopustivo je da se naše društvo neadekvatno i bez potrebnog pijeteta ophodi prema žrtvama ratova devedesetih godina – zaključuje portparol LSV za Danas.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.