Izjavama o zločinima OVK smenjeni savetnik premijera ustalasao Kosovo 1Foto: EPA FEHIM DEMIR

Na Kosovu je poslednjih dana „prašinu podigao“ Škeljzen Gaši, već smenjeni politički savetnik premijera u ostavci Albina Kurtija, izjavom o zločinima OVK.

Najpre je u jednoj TV emisiji Gaši podsetio da i međunarodni izveštaji govore da su pojedini pripadnici OVK činili zločine i da treba zbog toga da odgovaraju.

Onda su se pobunili nekadašnji borci OVK, njihovo udruženje, pojedine stranke…

Gaši bio izložen žestokim kritikama onih koji smatraju da je borba OVK bila „čista kao suza“ i da zločina nije bilo. Kosovsku policiju u Glogovcu je čak napala grupa pristalica Demokratske partije Kosova, koji su na poziv ove stranke protestovali zbog Gašijeve izjave.

Objavom na Fejsbuku, Gaši je objasnio da nije rekao da je OVK počinila zločine, već pojedinci iz ove oružane grupe. Navodeći da će „OVK i borbu naroda za slobodu i nezavisnost štititi  kad bude očišćena od zločina pojedinaca koji su ih počinili“, Gaši je zaključio da se Kosovo brani od napada onih koji tvrde da je „stvoreno zločinačkim poduhvatom, samo onda kada sami osuđujemo one koji su u naše ime počinili zločine nad nevinim civilima“.

„Tako su Hrvati branili Hrvatsku, tako i mi treba da branimo Kosovo“, zaključio je Gaši, koga je Kurti ekspresno smenio.

U njegovu odbranu su ustali Fond za humanitarno pravo Kosova i Inicijativa mladih za ljudska prava Kosovo.

U odvojenim saopštenjima, obe NVO su poručile da pravda ne sme da bude selektivna, da svi zločinci treba da budu kažnjeni, a zločini osuđeni, bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost žrtava i počinilaca.

Ko je Škeljzen Gaši?

Rođen u Prištini 1981. završio je Fakultet političkih nauka na Univerzitetu u Prištini i magistrirao demokratiju i ljudska prava u zajedničkom programu Univerziteta Bolonja i Univerziteta u Sarajevu. Radio je kao istraživač za različite institucije. Autor je brojnih publikacija, knjiga i članaka o istoriji Kosova.

„Objavio je nekoliko knjiga na Kosovu, među njima „Adem Demaći – neovlašćena biografija“. Objavio je i mnoge radove u inostranstvu, uglavnom o albansko-srpskim odnosima, koje su objavile prestižne evropske izdavačke kuće, kao što su Central Europian University Press, Routledge, Palgrave Macmilan“, saopštila je svojevremeno kancelarija za medije kosovskog premijera.

Dan nestalih

Na Kosovu je 27. aprila obeležen Dan nestalih, ustanovljen kao sećanje na zločin počinjen tog dana 1999. u đakovičkom kraju, selu Meja, u kome je, prema podacima Fonda za humanitarno pravo, ubijeno 376 ljudi. Na zgradi kosovske vlade je osvanula poruka sa natpisom „1641 osoba vodi se kao nestala i svi nam nedostaju“. Iz EULEX-a su poručili „Imamo više od 1640 razloga da nastavimo svoj rad na utvrđivanju sudbine nestalih“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari