Nije moguće da osuđenici Haškog tribunala budu prebačeni da služe kaznu u Srbiji, rečeno je Danasu u Mehanizmu za međunarodne krivične sudove Ujedinjenih nacija povodom izjave predsednika Aleksandra Vučića da će srpske vlasti tražiti da osuđeni Srbi kaznu služe u Srbiji.
U svetlu medijskih navoda o privremenom puštanju Ratka Mladića na lečenje u Srbiji, predsednik Vučić je ponovo pokrenuo priču o izručenju haških osuđenika našoj zemlji. Međutim, Mehanizam UN to ne dopušta, objasnili su za naš list iz te institucije, a i malo je verovatno da bi takav zahtev mogao da prođe kroz procedure saveta Bezbednosti UN.
„Prema Statutu Mehanizma nije dozvoljeno da se zatvorske kazne koje je Tribunal izrekao državljanima iz bivše Jugoslavije izdržavaju u zemljama iz kojih oni dolaze, uključujući i državljane Srbije. Prema tome, bilo kakvu odluku kojom se Srbiji omogućava da bude jedna od država u kojima se izdržavaju kazne morao bi doneti Savet bezbednosti UN“, objasnili su iz ove institucije koja je zadužena za, između ostalog, nadzor nad izvršenjem kazni. To podrazumeva i određivanje u kom od evropskih zatvora, koji su potpisnici sporazuma o izvršenju kazni će osuđenici suda u Hagu služiti kaznu.
Predsednik Vučić je, tokom nedavnog gostovanja na Happy TV, najavio da je Srbija spremna da preuzme ove obaveze, te da će tražiti da svi haški osuđenici koji su državljani Srbije budu isporučeni našoj zemlji.
„Mi ćemo da preuzmemo njihov smeštaj, oni će i ovde biti zatvoreni, samo da dođu u zemlju, mi preuzimamo troškove, mi ćemo plaćati njihovu neslobodu. Šta god bili naša je obaveza da brinemo o njima, pa i o Mladiću, zato smo i poslali garancije kao i za svakog drugog državljanina Srbije“, rekao je Vučić.
On je tvrdio i da je Haški tribunal izručio Vojislava Šešelja Srbiji uoči izbora, kako bi „destabilizovali zemlju“ i „očekujući da pozicija SNS bude oslabljena“. Tribunal za naš list demantuje ovakve navode, podsećajući da je to nezavisna pravosudna ustanova koja se ne bavi političkim pitanjima. „U cilju tačnosti informacija, Međunarodni sud napominje da je činjenično netačna tvrdnja da se Šešelj vratio u Srbiju pred izbore. Iako je prvostepena presuda Vojislavu Šešelju izrečena 31. marta 2016, Šešelj je u Srbiji na privremenoj slobodi bio već od novembra 2014“, podsećaju iz Haga.
Trenutno 16 od ukupno 64 osuđena Srba pred Tribunalom u Hagu služi kazne u nekom od evropskih zatvora.
Inicijativa bilo, bez pozitivnog odgovora UN
Ideju o izručenju srpskih optuženika našoj zemlji nedavno je izneo i šef diplomatije Ivica Dačić pred generalnim sekretarom UN Antonijem Guteresom u Njujorku. Na to je odgovorio Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, rekavši da ne postoji mogućnost da se takva inicijativa realizuje, te da je sličnih predloga bilo i ranije, ali bez pozitivnog odgovora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.