Pogoršan tretman svedoka i žrtava, odugovlačenje postupaka 1Foto: FoNet/ Dragan Antonić

Odugovlačenje postupaka za ratne zločine, pogoršan tretman svedoka i žrtava, slaba vidljivost suđenja, neefikasan rad Tužilaštva, samo su neki od zaključaka najnovijeg Izveštaja o suđenjima za ratne zločine u Srbiji tokom 2016. godine, koji će Fond za humanitarno pravo (FHP) predstaviti u četvrtak, 18. maja u Medija centru.

U Izveštaju, u koji je Danas imao uvid, piše da poslednja istraz?ivanja javnog mnjenja u Srbiji pokazuju da većina građana nije u stanju da navede niti jedan predmet ratnih zločina koji se procesuira pred domaćim sudovima, niti da navede neku od institucija koje u tome učestvuju. Kako se ukazuje, Akcioni plan za Poglavlje 23 u okviru pregovora o pristupanju Srbije EU, kao i Nacionalna strategija za procesuiranje ratnih zločina, predviđaju niz aktivnosti koje se odnose na vidljivost suđenja za ratne zločine, međutim, one nisu implementirane.

„Samo Odeljenje za ratne zločine Apelacionog suda u Beogradu i Tužilaštvo za ratne zločine na sopstvenu inicijativu objavljuju presude, odnosno optužnice na svojim internet stranicama. Viši sud u Beogradu to ne čini, iako su prvostepene presude osnovni činjenični izvor o događajima koji su predmet suđenja za ratne zločine“, navode iz FHP-a.

Takođe, ukazuje se u Izveštaju, iako Apelacioni sud i Tužilaštvo objavljuju presude, odnosno optužnice na sajtovima, one su po pravilu anonimizovane (zatamnjene, redigovane), što čini i Viši sud kada ih dostavlja po zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja. „U nekim slučajevima, sudovi su zatamnjivali čak i imena okrivljenih, njihovih branilaca, imena sudija, svedoka, veštaka, pa čak i čitave pasuse i stranice presude. Na taj način presude postaju u celini nečitljive i neupotrebljive za pravnu analizu, žrtvama se uskraćuje simbolično priznanje patnji, a društvu znanje o počinjenim zločinima“, naglašava se u Izveštaju.

FHP ističe u Izveštaju i to da uprkos zakonskom okviru koji to omogućava, za više od 13 godina procesuiranja ratnih zločina u Srbiji, javnost nije imala priliku da vidi nijedno svedočenje žrtava, počinilaca i svedoka ratnih zločina koji učestvuju u ovim predmetima, niti izricanje neke presude.

Konferencija REKOM-a

Koalicija za REKOM održaće danas konferenciju za novinare u Medija centru, povodom kampanje prikupljanja potpisa podrške za osnivanje Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava počinjenim na teritoriji nekadašnje SFRJ od 1. januara 1991. do 31. decembra 2001. (REKOM). Kampanja je počela 13. maja i trajaće do 24. maja, i to u Srbiji, Hrvatskoj, BiH i Kosovu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari