"Poricanje genocida sve podmuklije" 1Foto: EPA-EFE/ FEHIM DEMIR

Ove se godine navršava 25 godina od genocidne operacije u Srebrenici i oko nje, kao dijela širokog i sistematskog tri i po godine dugog pokušaja uništenja Bošnjaka kao naroda, a BiH kao države.

Također se obilježava 25 godina negiranja genocida. Umjesto da se smanji vremenom, poricanje genocida posljednjih je godina još podmuklije na lokalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini. Borba protiv negiranja genocida sada je važnija nego ikada prije – navodi Emir Suljagić, direktor Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari, u uvodnom tekstu Izveštaja o negiranju srebreničkog genocida, koji je nedavno predstavljen.

Ovo je prvi put da Memorijalni centar koji postoji od 2001. godine i koji se do sada bavio uglavnom ukopom i identifikacijom žrtava, objavljuje izveštaj ovog tipa. Suljagić smatra da je došlo vreme da Memorijalni centar preuzme vodeću ulogu u borbi protiv negiranja genocida u Srebrenici. Prema njegovim rečima, pokušaće da se pozicioniraju kao „predvodnici u radu na podizanju svijesti i obrazovanju o genocidu širom svijeta“.

Izveštaj čija je autorka Monika Henson Grin, rezultat je dugogodišnjeg istraživanja ekipe stručnjaka i bavi se različitim temama, istorijskim kontekstom rata u BiH, ratnim zločinima koji su prethodili genocidu u Srebrenici, radom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i Suda BiH.

„Također, analizira aktivnosti zvaničnih institucija i pojedinaca u BiH i Srbiji na prikrivanju zločina genocida, detaljno istražuje nacionalističke narative koji se tiču negiranja genocida, broja žrtava i drugih poruka dominantnih u javnosti. Izvještaj obuhvata i nekoliko studija slučaja, preglede sadržaja nekoliko publikacija koje direktno negiraju genocid, a donosi i informacije o međunarodnim akterima koji su aktivno učestvovali u kampanji negiranja genocida“, saopšteno je iz Memorijalnog centra Srebrenica, koji planira da monitoring negiranja genocida i izveštavanje javnosti o tome postane njihova redovna aktivnost.

U Srebrenici je u julu 1995. godine ubijeno oko osam hiljada muškaraca i dečaka, a prognano više od 40.000 žena, dece i staraca. Do sada je pred Sudom BiH i Haškim tribunalom za ove zločine osuđeno 40 osoba, na oko 700 godina zatvora i četiri doživotne kazne. Ovim presudama utvrđeno je da se u Srebrenici desio genocid.

Zločine u Srebrenici je kao genocid okvalifikovala i najviša međunarodna sudska institucija, Međunarodni sud pravde u svojoj odluci po tužbi BiH protiv Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari