Odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu donelo je u sredu, 13. novembra 2018. presudu kojom je pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) Milanka Devića oglasilo krivim za ubistvo jednog bošnjačkog civila u zaseoku Šljivari (selo Donja Sanica, opština Ključ, Bosna i Hercegovina) i osudilo ga na kaznu zatvora u trajanju od sedam godina.
Fond za humanitarno pravo (FHP) smatra da je sud doneo ispravnu odluku i ukazuje da je ovo u poslednje dve godine prva osuđujuća presuda za ratni zločin koju je u redovnom postupku doneo Viši sud.
Pripadnici VRS – Milanko Dević, Bogdan Šobot i još jedan NN vojnik su u drugoj polovini jula 1992. došli do kuće Ismeta Šljivara, koja se nalazila u zaseoku Šljivari u selu Donja Sanica (opština Ključ, BiH). Po ulasku u kuću, Šljivara su pod pretnjom oružja izveli, a zatim ga odveli do mesta „Božin mlin“ gde su ga ubili, a njegovo telo bacili u reku Sanicu. Za ovo ubistvo je u BiH Bogdan Šobot osuđen na kaznu zatvora od šest godina.
FHP ukazuje da rezultati rada institucija za procesuiranje ratnih zločina u Srbiji tokom 2017. i 2018. nedvosmisleno ukazuju na tendenciju smanjenja broja suđenja za ratne zločine. Tako je Tužilaštvo za ratne zločine u tom periodu podiglo ukupno sedam optužnica, od kojih je samo jedna rezultat istrage srpskog tužilaštva, dok je preostalih šest rezultat regionalne saradnje sa Tužilaštvom BiH. „S druge strane, tokom 2017. godine sudovi u Srbiji doneli su samo tri presude i to sve tri oslobađajuće (u predmetima Gradiška, Bosanski Petrovac i Ključ – Kamičak.) U 2018. donete su samo dve presude – Viši sud u Beogradu je prihvatio sporazum o priznanju krivice u predmetu „Caparde“, dok je Apelacioni sud u Beogradu doneo presudu u predmetu „Skočić“, kojom je optužene oslobodio krivične odgovornosti za ubistva Roma u mestu Skočić, dok je trojicu optuženih osudio za seksualno nasilje izvršeno nad tri zaštićene svedokinje.
Stoga FHP smatra je presuda koju je Viši sud doneo u postupku protiv Devića primer dobre analize i ocene izvedenih dokaza i pokazatelj na koji način bi sudovi trebalo da cene postojanje saizvršilaštva kao oblika učešća u izvršenju krivičnog dela.
JNA u ratovima u Hrvatskoj i BiH
Zagreb // Povodom 27. godišnjice pada Vukovara, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Fond za humanitarno pravo, Inicijativa mladih za ljudska prava i Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu organiziraju danas, 16. novembra, predstavljanje FHP-ovog „Dosijea: JNA u ratovima u Hrvatskoj i BiH“. Predstavljanje će se održati u Rektoratu Sveučilišta u Zagrebu, s početkom od 12 časova, a govoriće Ivana Žanić, urednica Dosijea, Jovana Kolarić, autorka Dosijea, novinar Nemanja Stjepanović, Vesna Teršelič iz Documente i Ivo Josipović, bivši predsednik Hrvatske.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.