Region da potvrdi opredeljenost ka izgradnji zajedničke istorije 1

Učesnici sastanka ministara spoljnih poslova Zapadnog Balkana održanog 11. i 12. aprila 2019. godine u Varšavi…

… iskazali su nedvosmislenu opredeljenost ka pomirenju u regionu i pozdravili pomoć Evropske komisije u osnivanju REKOM – Regionalne komisije za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava počinjenim na teritoriji nekadašnje SFRJ od 1. januara 1991. do 31. decembra 2001. godine.

Kako je juče saopšteno iz REKOM-a, tokom sastanka, generalni direktor Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju Kristijan Denijelson (Christian Danielsson) ukazao je da je tokom proteklih deset godina bilo dosta razgovora o nalaženju mehanizma za suočavanjem sa prošlošću, koji bi omogućio saradnju vlada i civilnog društva uz podršku udruženja žrtava, navodeći Inicijativu za osnivanje REKOM kao dobar primer.

„Mi smo spremni da podržimo takve inicijative – inicijative koje su došle iz regiona i koje su dobre za region. Zato smo zamolili bivšeg generalnog direktora EK Pjera Mirela (Pierre Mirel) da pomogne u pronalaženju najboljeg načina da se ovakva inicijativa i ostvari“, rekao je Denijelson, zaključivši da je agenda Evropske unije „agenda koja promoviše mir i izgradnju zajedničke budućnosti“. Prema njegovim rečima, dobrosusedski odnosi ne mogu biti nametnuti spolja, jer zahtevaju političku opredeljenost svih lidera zemalja u regionu.

Učesnici sastanka su potvrdili nedvosmislenu podršku evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana podsetivši na značaj Strategije Evropske komisije iz februara 2018. godine u kojoj je ukazano na „podršku pomirenju i dobrosusedskim odnosima“, a u cilju pronalaženja inkluzivnih rešenja za bilateralna pitanja na Zapadnom Balkanu.

„Oni su istakli svoju opredeljenost ka pomirenju i pozdravili pomoć Evropske komisije u osnivanju REKOM-a. Učesnici su se saglasili da region mora da potvrdi svoju opredeljenost prema izgradnji zajedničke istorije, otporne na revizionizam, zbog čega su izrazili podršku Inicijativi za osnivanje REKOM, kao mogućem načinu suočavanja sa prošlošću u kome učestvuju vlade zemalja, ali i organizacije civilnog društva i udruženja žrtava“, saopšteno je iz REKOM-a.

Sastanak u Varšavi održan je kao priprema za Samit Berlinskog procesa koji će biti održan u Poljskoj u julu 2019. Berlinski proces je platforma koju je pokrenula Nemačka, a koja ima za cilj unapređenje saradnje između Evropske unije i Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova, Severne Makedonije i Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari