Tužiteljka za ratne zločine Srbije, Snežana Stanojković, smenila je zamenika tužioca Svetislava Rabrenovića, koji je pre samo nekoliko meseci preuzeo istragu povodom fotografije na kojoj jedan od pripadnika Srpske dobrovoljačke garde, tzv. „Arkanovih tigrova“, šutira ubijene civile u Bijeljini, saznaje Danas.
Stanojković je na čelo istrage postavila svog zamenika Ognjena Đukića, koji, prema našim saznanjima, odbija da razgovara sa porodicom ubijene Ajše Šabanović, jedne od tri žrtve koje je uslikao čuveni ratni fotograf Ron Haviv u Bijeljini, aprila 1992. godine.
Podsetimo, Tužilaštvo za ratne zločine oformilo je predmet u vezi sa ovim zločinom nakon što je Alma Pecković, ćerka ubijene Ajše Šabanović, 2. aprila 2015. godine podnela krivičnu prijavu protiv N. N. lica.
Istragu u ovom predmetu, zavedenom pod KTNI 2/15, do polovine prošle godine „vodio“ je zamenik tužioca za ratne zločine Milan Petrović, koji nije uradio ništa na rešavanju ovog svirepog zločina. Nakon njegovog odlaska u penziju, slučaj je u julu prošle godine preuzeo tužilac Rabrenović.
Sead Pecković, suprug Alme Pecković, kaže za Danas da je tužilac Rabrenović bio veoma ljubazan prema njemu i supruzi.
– Nadali smo se da će on ipak učiniti nešto da se naš slučaj pomeri sa „mrtve tačke“. Međutim, pre dva meseca, tužilac Rabrenović je smenjen i na njegovo mesto je postavljen gospodin Đukić. Ja sam nekoliko puta telefonom pozivao Tužilaštvo za ratne zločine tražeći da razgovaram sa gospodinom Đukićem. Tek sam pre nekoliko dana uspeo da ga dobijem, da bi mi on rekao da ne zna ko sam i šta hoću od njega, te mi naglasio da mu se ubuduće obraćam preko advokata – priča Sead Pecković za naš list.
Ron Haviv je tog 2. aprila 1992. snimio pripadnika Srpske dobrovoljačke garde sa podignutom čizmom iznad glave Ajše Šabanović, pored koje su još bila tela Abdurahmana Pajazita i njegove žene. U trenutku fotografisanja „arkanovaca“, Haviv je video i Ajšinog sina Admira, koji je pokušavao da pobegne iz podruma, ali je ubijen dok je trčao preko dvorišta.
Tog dana su Almi, koja je srpskom tužilaštvu dala i spisak od nekoliko imena protiv kojih bi mogla da bude podignuta optužnica, ubili i oca Redžepa. Svedočenje Haviva obavljeno je u martu 2017. u Sarajevu, a tadašnji tužilac Milan Petrović tome nije prisustvovao, već je u prestonicu BiH uputio pitanja za Haviva.
Kako saznajemo, iz srpskog Tužilaštva za ratne zločine nisu želeli da razgovaraju sa Ronom Havivom, koji trenutno snima dokumentarni film o zločinu u Bijeljini koji je ovekovečio svojim fotoaparatom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.