Srednjoškolcima su svi narodi odgovorni za ratove 1Foto: BETAPHOTO/ DRAGAN GOJIC

Srednjoškolci i srednjoškolke u Srbiji nemaju jasan stav prema ratnoj prošlosti, pa tako 29 odsto njih smatra da su Srbi većinski odgovorni za zločine počinjene tokom ratova iz devedesetih, dok isto toliko tvrdi da Srbi uopšte nisu imali odgovornost za rat i zločine.

Ovo je jedan od zaključaka najnovijeg istraživanja Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji pod nazivom „Vrednosne orijentacije srednjoškolaca u Srbiji – Istraživanje 2019.“, autorke Marije Radoman sa Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu, o odnosu prema prošlosti i ratovima devedesetih sa akcentom na odgovornost srpske strane.

U delu istraživanja koje se odnosi na analizu nacionalizma među srednjoškolcima, navodi se da veliki procenat srednjoškolaca nema jasan stav da li se dogodio genocid u Srebrenici, da li su nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić i bivši predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić ratni zločinci, a svaka druga osoba se ne slaže sa stavom da su Srbi odgovorni za ratove u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu.

„Većina se slaže sa stavom da su „svi narodi“ odgovorni za rat, a sličan procenat podržava i tvrdnju da su političke elite odgovorne za ratove, a ne „narod“. Srednjoškolci imaju verovatno nejasan odnos prema ovom periodu jer teme suočavanja s prošlošću i ratovi koji su doveli do raspada zemlje nisu teme kojima se oni „bave“. Međutim, u javnom diskursu, ne postoji zvanična politika spram učešća Srbije u ratovima, pa tako ne možemo očekivati da postoji jasan odnos mladih prema tim temama. Iako je 2007. godine doneta presuda kojom se zločin u Srebrenici kvalifikuje kao čin genocida, do danas nijedna vlast nije zvanično prihvatila tu presudu“, ističe se u istraživanju.

Na pitanje da li su Srbi kao narod odgovorni za zločine koji su počinjeni tokom rata devedesetih u Hrvatskoj, 50 odsto ispitanika se ne slaže, 36 odsto se niti slaže, niti ne slaže, dok 14 odsto njih smatra da jesu odgovorni.

Slično je i sa pitanjem da li su Srbi kao narod odgovorni za zločine u BiH – 46 odsto se ne slaže, 35 odsto je neodlučno, 18 odsto se slaže, ali i sa pitanjem da li su Srbi odgovorni za zločine Kosovu – 51 odsto/34 odsto/15 odsto.

Međutim, na pitanje da li su svi narodi podjednako odgovorni za rat, a ne samo Srbi – njih 14 odsto se ne slaže, 20 je neodlučno, dok se čak 66 odsto slaže sa tom tvrdnjom.

Na pitanje da li su političke elite odgovorne za ratove, a ne narod, čak 63 odsto srednjoškolaca tvrdi da jesu. Da je u Srebrenici počinjen genocid nad bošnjačkim stanovništvom slaže se 38 odsto ispitanika, dok se njih 46 odsto niti slaže niti ne slaže, a 16 odsto se ne slaže s tom tvrdnjom.

Da su Mladić i Karadžić ratni zločinci smatra 31 odsto ispitanika, dok je čak 47 odsto neodlučno, a 48 odsto ističe da ne dovoljno informacija o ratovima koji su se desili tokom devedesetih.

Da je pomirenje između Srba i Hrvata moguće smatra 43 odsto srednjoškolaca, 30 odsto da nije, a da je moguće pomirenje između Bošnjaka i Srba smatra 54 odsto ispitanika.

Što se tiče mogućnosti pomirenja između Srba i Albanaca, čak 54 odsto srednjoškolaca smatra da to nije moguće.

Istraživanje je obuhvatilo i stavove prema romskoj manjini, o rodnim odnosima, abortusu, homofobiji, ekologiji, nacionalizmu.

Uzorak na kojem je realizovano istraživanje obuhvata 866 ispitanika i ispitanica u pet gradova – Beograd, Novi Pazar, Niš, Kragujevac i Novi Sad.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari