Pred Odeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu sutra bi trebalo da bude nastavljeno suđenje Dušanu Vukoviću u predmetu „Doboj“.
Vuković se tereti da je, kao stražar u Okružnom zatvoru u Doboju, od maja 1992. do marta 1993. više lica lišenih slobode, zajedno sa drugim stražarima, telesno povređivao i psihički mučio, zbog čega su žrtve trpele velike fizičke i psihičke patnje, a jedan zatvorenik je od zadobijenih povreda preminuo.
Sa jednog od prethodnih ročišta, oštećeni Suljo Mehić, koji je u kritičnom periodu bio zatočen u dobojskom zatvoru, teretio je optuženog da je bio jedan od dvojice stražara koji su maltretirali zatvorenike. Prema njegovim rečima, pripadnicima Crvenih beretki koji su došli u zatvor optuženi je otključao vrata njegove ćelije i rekao da se radi o policajcu, što je bio razlog da ga pripadnici Crvenih beretki prebiju. Svedok tužilaštva istakao je da je okrivljeni bio „strah i trepet u zatvoru“, te da je tukao druge zatvorenike.
Takođe, u petak 26. januara, trebalo je da bude održan glavni pretres u predmetu „Srebrenica – Kravice“, ali je odložen na predlog tužiteljke za ratne zločine Snežane Stanojković, s obzirom na to da se spisi predmeta nalaze u Apelacionom sudu u Beogradu od 12. decembra 2017. godine, na odlučivanje po žalbama izjavljenim na rešenje o izdvajanju dokaza. Naredni glavni pretres je zakazan za 1. i 2. mart 2018. godine.
Nedeljko Milidragović i još sedmorica optuženih terete se da su, kao pripadnici Centra za obuku „Jahorina“ Specijalne brigade policije MUP Republike Srpske, 14. jula 1995. unutar, ispred i u neposrednoj okolini hangara zemljoradničke zadruge u selu Kravice (Bratunac, BiH) izvršili ubistvo najmanje 1.313 bošnjačkih civila.
FHP: Krivična prijava zbog silovanja
Fond za humanitarno pravo (FHP) podneo je juče Tužilaštvu za ratne zločine krivičnu prijavu protiv nekoliko NN pripadnika Sekretarijata unutrašnjih poslova (SUP) Beli Manastir, zbog silovanja šest žena romske nacionalnosti (među kojima su bile i jedna trudnica i tri maloletnice) u podrumu SUP-a Beli Manastir, u leto 1993. godine.
Nakon što su žene uhapšene nedaleko od baze UNPROFOR-a u Belom Manastiru, odvedene su u podrum SUP-a Beli Manastir, gde su ih policajci ošišali do glave, vređali, tukli a zatim i silovali. Jednu maloletnicu su terali da pije vrelu vodu. Zbog silovanja koje je preživela, žena koja je bila u drugom stanju je izgubila dete, dok su jednoj maloletnici prilikom prebijanja policajci povredili bubnu opnu.
U Srbiji su na kazne zatvora osuđeni policajci SUP-a Beli Manastir – Zoran Vukšić (20 godina), Slobodan Strigić (10 godina), Branko Hrnjak (5 godina) i Velimir Bertić (godinu i po dana). Silovanje zatočenih žena koja su u leto 1993. vršili policajci SUP-a Beli Manastir nije bilo predmet optužnice, a nepoznato je da li je taj zločin uopšte bio obuhvaćen istragom. „FHP zbog toga poziva Tužilaštvo za ratne zločina da istraži navode iz podnete krivične prijave, da odgovorne procesuira, te da doprinese prekidu ćutanja o počinjenim seksualnim zločinima tokom sukoba na prostoru bivše Jugoslavije i time žrtvama posle 25 godina omogući pravo na pravdu i istinu“, ukazuju u FHP-u.
Tahiri: Srbija nije spremna na saradnju
Priština // Ministar pravde Kosova Abelard Tahiri izjavio je da Srbija nije spremna da sarađuje u istragama o ratnim zločinima, javlja Radio TV Kosova, prenosi FoNet. Tahiri tvrdi da se tužioci u Srbiji ne odazivaju na zahteve za informacije od kosovskih tužilaca. On je rekao da će nastaviti da insistira na dobijanju informacija koje mogu da rasvetle ubistva 15.000 ljudi koje su počinile srpske snage, o 20.000 slučajeva silovanja žena i 1.600 nestalih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.