Svi komunisti bili nacionalisti, osim Tita, Popovića ... 1Foto: Jelena Diković

Knjiga „Da li je Jugoslavija morala da umre… Ili kako su republičke etničke komunističke elite kontinuitetom svojih svađa dovele do neizbežnog kraha SFRJ“, autora Sergeja Flere i Rudija Klanjšekua, a u izdanju Dan Grafa, bila je tema razgovora aktivista i aktivistkinja Žena u crnom povodom 100 godina o stvaranja Jugoslavije (1918 – 2018).

Lino Veljak, filozof, profesor i aktivista Žena u crnom, na početku debate održane u sredu 14. novembra, ispričao je prisutnima da knjiga počinje rađanjem druge Jugoslavije, onoga što će na kraju biti SFRJ, a da je glavni događaj zasedanje AVNOJ-a 1943. godine u Jajcu.

– Autori daju uverljivu tezu da bez komunista ne bi bilo druge Jugoslavije, rekao je Veljak, dodajući da su u to vreme svi građanski političari bili nacionalisti, da su većina bila i „veliko-Srbi“. Kako je Veljak objasnio sadržaj knjige, na tom Drugom zasedanju AVNOJ-a, pokazalo se da su svi komunisti bili nacionalisti, osim Josipa Broza Tita, Koče Popovića…

– Autori, takođe, dokazuju da su „zlatne godine“ u stvari bile lažna harmonija, navodeći da je centralno pitanje knjige – da li je Jugoslavija bila totalitarna država? Nakon 50-ih i 60-ih godina totalitarizam se razvodnjava, dolazi potom do krize autoriteta, a autori veliku pažnju poklanjaju „seči liberala“. To je period kada se Jugoslavija pokušava očuvati disciplinovanjem i zastrašivanjem, što vlastima nije uspelo, jer dolazi do institucionalne krize, kosovske krize, pojavljuju se nacionalni programi, poput programa SANU, ispričao je Veljak, dodajući da onda sledi odeljak knjige o propasti i smrti Jugoslavije.

Objasnio je da su autori naveli da je tada došlo ne do secesije, već do razdruživanja, ukazujući da Flere i Klanjšeku naglašavaju da je „smrt Jugoslavije“ bio složen proces delovanja unutrašnjih i globalnih faktora, poput raspada SSSR-a i istočnog bloka. Veljak se zapitao, a što nije obuhvaćeno u knjizi, da li bi došlo do propasti Jugoslavije da je Ante Marković dobio pomoć spolja?

Filozof Dragomir Olujić Oluja, kritički se osvrnuo na knjigu, navodeći da autori nisu doveli u vezu ekonomske procese sa raspadom Jugoslavije, što je veoma važno. On je istakao da je jedna od stvari koja je vodila raspadu Jugoslavije bio i pad Aleksandra Rankovića, odnosno razbijanje UDB-e, koja je prešla u ruke republičkih vlasti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari