Poslednjeg dana maja, u BiH su obeležena dva datuma, osnivanje koncentracionog logora Sušica pored Vlasenice i Dan belih traka, datum kada je Krizni štab opštine Prijedor naredio nesrpskom stanovništvu da stave bele trake oko ruke i obeleže stanove i kuće belim čaršafima.
Koncentracioni logor Sušica je do kraja septembra 1992. godine bio logor za zatvaranje, mučenje, silovanje i ubijanje bošnjačkog stanovništva sa područja Vlasenica i ostalih podrinjskih opština.
Kroz ovaj logor je prošlo i bilo zatvoreno više od 8.000 logoraša koji su svakodnevno bili izloženi torturi različitog tipa: fizičkom mučenju, psihičkom maltretiranju, raznim oblicima seksualnog zlostavljanja, silovanju i na kraju ubijani.
Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta u ovom logoru je ubijeno 1.617 logoraša. Međutim, veruje se da je broj mnogo veći.
Za zločine počinjene u logoru Sušica pred Haškim tribunalom i Sudom Bosne i Hercegovine pravosnažno su osuđeni: Dragan Nikolić na 20 godina, Predrag Bastah na 22 godine i Goran Višković na 18 godina zatvora.
Naredbu o formiranju logora Sušica potpisao je nekadašnji komandant Birčanske brigade VRS i načelnik Drinskog korpusa Svetozar Andrić 31. maja 1992. Protiv Andrića je Fond za humanitarno pravo 2008. podneo tužbu Tužilaštvu za ratne zločine Srbije zbog više zločina.
On je i dalje zamenik predsednika gradske opštine Novi Beograd, a Tužilaštvo navodno još ispituje navode o zločinima.
Dan belih traka obeležen je i polaganjem 102 ruže za 102 ubijene prijedorske dece.
Masovna stradanja u Prijedoru počela su krajem aprila 1992. godine, kada su srpske snage preuzele vlast.
Krizni štab opštine Prijedor naredio je 31. maja 1992. nesrpskom stanovništvu da stave bele trake oko ruke i obeleže stanove i kuće belim čaršafima.
Usledili su napadi na okolna sela, stanovništvo je hapšeno i zatvarano u logore, među kojima su bili Omarska, Keraterm i Trnopolje, gde su mučeni i ubijani.
Prema podacima Instituta za traženje nestalih (INO), do sada je pronađeno i identifikovano oko 2.588 žrtava s područja Prijedora, a još uvijek se traga za oko 588 žrtava.
Za zločine u Prijedoru, u Haškom tribunalu i Sudu Bosne i Hercegovine osuđeno je ukupno 37 osoba na 617 godina zatvora, kao i na kaznu doživotnog zatvora, koja je izrečena nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske (RS) Radovanu Karadžiću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.