Međunarodni dan nestalih lica obeležava se 30. avgusta simboličnim manifestacijama širom sveta.
Na Kosovu je Nacionalni dan nestalih obeležen 27. aprila, a u Republici Srpskoj se Dan nestalih i poginulih obeležava 15. septembra.
Iako je obaveza države i društva prema porodicama da se utvrdi sudbina nestalih, u Republici Srbiji su izvršna vlast i predsednik države Aleksandar Vučić nagluvi na vapaje članova porodica nestalih.
Umesto da problem nestalih lica postane humanitarni, postao je politički.
Umesto da se tretira kao pitanje od posebnog značaja i postane osnovni prioritet institucija, na svaki Međunarodni dan nestalih lica od većine političara iz regiona pristižu teške reči i međusobna optuživanja za opstrukciju.
Albanci sa Kosova upućuju poruke da nema normalizacije odnosa između Prištine i Beograda bez rešavanja pitanja nestalih i izražavaju spremnost da o toj temi pregovaraju u Briselu.
U Republici Srbiji nema refleksije na ove signale odnosno pitanje nestalih nije prioritetno za državu. Zli jezici smatraju da je ignorantski stav bekstvo od mogućih masovnih grobnica u Republici Srbiji.
Naši državni organi se ne bave adekvatno pitanjima nestalih, a samo pitanje nestalih se selektivno tretira. Kancelarija za Kosovo i Metohiju dala je više od 12 miliona dinara kao pomoć za šest porodica nestalih sa 10 članova.
U proseku je svaki član ovih porodica dobio po 10.000 evra. Zli jezici opravdano pitaju zašto sve porodice nestalih sa Kosova nemaju istu mogućnost?
Selektivno se ponaša i Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu, jer nema formirane brojne predmete. Tako na primer prošle godine nije imalo predmet zbog nestanka Ružice Šiljić iz Prištine.
Više od 20 godina ova žena i njena porodica nisu dobili pravo na delotvornu istragu o njenom nestanku.
Nesposobno tužilaštvo, pljuckaju zli jezici.
Javnost treba da insistira da Republika Srbija porodicama prinudno nestalih lica obezbedi pristup sudu, pravično procesuiranje odgovornih i naknadu štete. Porodice imaju pravo na dostojanstvenu sahranu svojih najmilijih.
Imaju pravo na odgovore. Imaju pravo na odštetu. Nemaju, tvrde jezici zli.
Kako bi se podigla svest kod građana, negovala kultura sećanja i još jednom skrenula pažnja javnosti na problem nestalih i njihovih porodica trebalo bi ustanoviti Nacionalni dan prinudno nestalih lica.
Kao prikladan datum predlažem 22. jun, dan kada su pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova oteli devet lica srpske nacionalnosti na ugljenokopu Belaćevac 1998. godine, a kojima se posle toga izgubio trag.
Pozivam sva udruženja porodica nestalih lica da od države zatraže da ustanovi Dan prinudno nestalih lica u Republici Srbiji.
Autor je istoričar, radi u Fondu za humanitarno pravo na projektu „Kosovska knjiga pamćenja“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.