Pred apelacionim većem danas je nastavljen žalbeni postupak u predmetu „Skočić“, između ostalog, i čitanjem iskaza zaštićene svedokinje „Beta“, s obzirom na to da se nije pojavila na suđenju.
Nakon što je predsednik veća rekao da svedokinja neće moći da prisustvuje suđenju, jer se auto kojim je krenula za Srbiju pokvario, tužilac u tom predmetu, inače zamenik tužioca za ratne zločine, Milan Petrović, predložio je da se njen iskaz pročita, što su i veće i odbrana prihvatili, nakon čega je javnost isključena sa suđenja, koje se nastavlja danas.
Podsetimo, predmet „Skočić“ je trenutno u fazi ponovnog suđenja, nakon što je Apelacioni sud 14. maja 2015. ukinuo prvostepenu presudu, našavši da je presuda nejasna. Tužilaštvo za ratne zločine je delimično izmenilo optužnicu pre početka ponovnog suđenja u cilju preciziranja optužbi za koje se terete optuženi. U optužnici se navodi da su svi okrivljeni pripadali paravojnoj formaciji „Simini četnici“ koja je imala jake veze sa vojskom bosanskih Srba, a u potpunosti je bila sastavljena od Srba iz Srbije i BiH. Tog 12. jula 1992. određeni okrivljeni su zajedno s drugim članovima jedinice ušli u selo Skočic´ (Zvornik, BiH), srušili lokalnu džamiju i ubili 27 romskih civila muslimanske veroispovesti, većinom žene i decu (jedno dete je preživelo streljanje). Nakon toga određeni okrivljeni zadržali su tri mlade Romkinje u zatočeništvu gde su ih silovali narednih sedam meseci.
Prvostepenom presudom od 22. februara 2012. Zoran Stojanović i Zoran Đurđević osuđeni su na 20 godina zatvora, Tomislav Gavrić i Zoran Alić na 10 godina, Đorđe Šević i Dragana Đ\ekić na pet godina, Damir Bogdanović na dve godine, dok je Sima Bogdanović preminuo pre okončanja postupka. Potom je 14. maja 2015. ukinuta ta presuda i suđenje je počelo ponovo. Zoran Stojanović je preminuo pre okončanja žalbenog postupka, a 16. juna 2015. nakon ponovnog suđenja svi optuženi su oslobođeni zbog nedostatka dokaza. Tužilaštvo za ratne zločine žalilo se na ovu presudu tvrdeći da sudsko veće u ponovnom postupku nije pravilno ocenilo dokaze, odnosno jasno navelo razloge za svoju odluku. Zbog toga je Tužilaštvo predložilo da Apelacioni sud ponovo ispita žrtve silovanja i veštaka vojne struke, preinači oslobađujuću presudu i oglasi sve okrivljene krivim zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.
U utorak suđenje Miloradu Jovanoviću
Pred Odeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu sutra bi trebalo da bude nastavljeno suđenje Miloradu Jovanoviću, bivšem rezervnom policajcu iz Sanskog Mosta zbog ratnog zločina nad civilnim stanovništvom 1992. Tužilaštvo za ratne zločine podiglo je optužnicu protiv Jovanovića 3. aprila 2017. i to u saradnji sa Kantonalnim Tužilaštvom Unsko-sanskog kantona Bihać. Tužilaštvo za ratne zločine tereti Jovanovića da je tokom juna i jula 1992. vršio protivzakonita odvođenja i zatvaranja, mučenja, nečovečno postupao prema civilnom stanovništvu, nanosio velike patnje ili povrede telesnog integriteta ili zdravlja i izvršio ubistvo jednog civila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.