Sutra obeležavanje 79. godišnjice Novosadske racije 1Foto: Beta/Dragan Gojić

Pomen žrtvama Novosadske racije biće održan u petak, 22. januara, u 12 sati na Keju žrtava racije, kod spomenika „Porodica“, najavili su danas organizatori.

Kako je najavljeno na konferenciji za novinare, događaj će početi obraćanjem gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića, a potom će uslediti pomen Jevrejske zajednice i Srpske pravoslavne crkve.

U ime Srpske pravoslavne crkve molitveni pomen žrtvama racije na keju će održati Episkop bački Irinej i Vrhovni rabin Srbije Isak Asijel.

Zbog epidemioloških mera koje su na snazi, ove godine će izostati učešće horova „Sveti Georgije“ i „Hašira“.

Nakon protokola polaganja cveća, pomen žrtvama biće održan i na novosadskoj plaži Štrand kod spomen-ploče.

U sklopu obeležavanja Novosadske racije, juče u Kulturnom centru Novog Sada otvorena izložba „Sećanje na dr Miloša Bokšana“ posvećena stradanju velikog novosadskog dobrotvora.

Od danas građani mogu da vide izložbu „Čuruški mučenici“ u Arhivu Vojvodine, a od sutra izložbu „Stradanje pravoslavnih sveštenika u Raciji“ u Arhivu grada Novog Sada.

U toku ovogodišnje manifestacije „Ledena tišina – sećanje na žrtve Novosadske racije“ biće prikazani fimovi „Časovi persijskog“ i „Život je lep“ u Velikoj sali Kulturnog centra Novog Sada, a biće održana i Medjunarodna onlajn konferencija „Glas žene iz ledene tišine“.

Racija u južnoj Bačkoj je naziv za pogrom koji su madjarski fašisti izvršili nad Jevrejima, Srbima, Romima i drugim stanovnicima od 4. do 29. januara 1942. godine, kada je u Novom Sadu i drugim mestima Vojvodine ubijeno i pod led Dunava bačeno nekoliko hiljada ljudi.

Racija je sprovedena u Novom Sadu, potom u Šajkaškoj oblasti, odnosno u Čurugu, Gospođincima, Šajkašu, Đurđevu, Mošorinu, Titelu, Loku, Gardinovcima, Vilovu, Žablju, kao i u Bečeju, Srbobranu i Temerinu.

U Novom Sadu kej uz Dunav nosi ime Kej žrtava racije, u znak sećanja na žrtve koje su madjarski fašisti masovno streljali od 21. do 23. januara 1942. godine a zatim bacali pod led Dunava.

Na tom mestu podignut je bronzani spomenik „Porodica“, visok četiri metra, koji je posvećen žrtvama, a čiji je autor akademski vajar Jovan Soldatović.

Na četiri ploče ispisane su osnovne informacije o tragičnom dogadjaju, a na 66 ploča imena ubijenih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari