Irački premijer Nuri Al Maliki u nedelju je pokazao neočekivanu dozu tvrdoglavosti, u okviru nerešene situacije sa SAD povodom nedavne pucnjave zaposlenih u američkoj firmi Blekvoter, insistirajući da mora biti pokrenuta pravna akcija protiv te privatne firme za obezbeđenje. Maliki, koji se trenutno nalazi u Njujorku na generalnom zasedanju UN, istakao je da je kompanija Blekvoter izvršila „ozbiljnu povredu suvereniteta Iraka koja ne može biti prihvaćena“.

Irački premijer Nuri Al Maliki u nedelju je pokazao neočekivanu dozu tvrdoglavosti, u okviru nerešene situacije sa SAD povodom nedavne pucnjave zaposlenih u američkoj firmi Blekvoter, insistirajući da mora biti pokrenuta pravna akcija protiv te privatne firme za obezbeđenje. Maliki, koji se trenutno nalazi u Njujorku na generalnom zasedanju UN, istakao je da je kompanija Blekvoter izvršila „ozbiljnu povredu suvereniteta Iraka koja ne može biti prihvaćena“. Njegovi komentari su u suprotnosti sa stavom iračkog zvaničnika u Bagdadu koji je novinarima rekao da bi isterivanje kompanije Blekvoter, koja ima 1.000 zaposlenih u Iraku i obezbeđuje zaštitu američkim ambasadorima i ostalim diplomatama, dovelo do bezbednosnog vakuuma.
Potvrđeno je da su zaposleni u Blekvoteru protekle nedelje ubili 11 civila u Bagdadu dok su štitili američki diplomatski konvoj. Zvaničnici kompanije su saopštili da su zaposleni uzvraćali vatru, a iračka vlada insistira da su oni prvi otvorili paljbu. Iako je prva reakcija iračke vlade bila naredba da se naredi izbacivanje kompanije iz zemlje, članovi obezbeđenja su još uvek u Iraku i oni su u petak ponovo počeli s radom. Američki državni sekretar Kondoliza Rajs zatražila je da oni ostanu u Iraku, pa je čitavo pitanje preraslo u test za iračku autonomiju. Portparol iračke vlade za bezbednost tvrdi da Blekvoter i ostale zapadne bezbednosne kompanije obavljaju dobar posao štiteći diplomate. „Ukoliko proteramo ovu kompaniju momentalno će biti stvoren bezbednosni vakuum koji će zahtevati povlačenje nekih trupa koje rade na terenu kako bismo mi mogli zaštititi ove institucije“, rekao je on. „Time bi bila stvorena bezbednosna neuravnoteženost“, dodao je on. Iako bezbednosne firme ne podležu iračkom zakonu, Šeikli je rekao da bi irački sudovi trebalo da se bave svakim zločinom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari