Za nešto više od sedam meseci kroz desetodnevni program edukacije dijabetičara na insulinu, koji se realizuje u Specijalnoj bolnici za lečenje i rehabilitaciju „Merkur“ u Vrnjačkoj Banji, prošlo je 6.405 pacijenata ili nešto više od 10 odsto ukupnog broja registrovanih u Srbiji. Program je počeo 11. avgusta prošle godine i trajaće naredne četiri godine.

Od početka realizacije desetodnevnog programa, u Specijalnoj bolnici „Merkur“ formirana je lista čekanja. U ovom trenutku na specijalizovanoj rehabilitaciji nalazi se 420 dijabetičara. Sledeće sedmice, posle renoviranja, otvara se i stacionar „Mirko Tomić“ čiji kapacitet je 230 ležaja. Jasmina Vešković, zamenica direktora, za Danas iznosi podatak da se na listi čekanja sada nalazi 1.500 ljudi.

Inače, za četiri godine kroz specijalizovanu rehabilitaciju treba da prođe 60.000 obolelih od šećerne bolesti, koji su pod insulinskom terapijom. Od početka programa do kraja prošle godine edukaciju je prošlo 3.147 dijabetičara, a od početka ove godine do 31. marta još 3.258. Dr Nada Lazarević- Pejović, pomoćnica direktora za zdravstvo u ovoj ustanovi, ocenjuje da su dosad postignuti dobri rezultati na programu edukacije i ovu ocenu potkrepljuje statističkim podacima.

– Prošle godine od ukupnog broja dijabetičara na programu, 42 zbog dobre glikoregulacije kući su otišli bez insulinske terapije, a u prva ovogodišnja tri meseca bilo ih je 44. Uspešnost programa može da se posmatra i kroz smanjenje insulinskih doza. Kad se uporede doze sa kojima su nam pacijenti dolazili na desetodnevnu edukaciju i one sa kojima su odlazili, za prošlu godinu imamo smanjenje za 11,8 odsto. Za ovaj izveštajni period nisu nebitni ni podaci o ukupnoj dozi insulina koja je ukinuta. Prošle godine za 3.147 pacijenata ukinuto je 14,8 odsto i za 3.258 u prva tri meseca ove godine je to više od 15 odsto, objašnjava dr Lazarević-Pejović.

Mršavljenje uz doziranu aktivnost

U toku desetodnevne specijalizovane rehabilitacije oboleli od dijabetesa prolaze konsultativne preglede u cilju detekcije komplikacija šećerne bolesti. Svi su prošli konsultativne preglede endokrinologa, zatim, dijagnostičke metode, 980 njih bilo je na EMNG pregledu, 725 na laser foto koagulaciji i 586 na dopleru krvnih sudova. Vodimo preciznu evidenciju svih pregleda i rezultata koji se postižu, pa imamo i podatak da naši pacijenti uz doziranu fizičku aktivnost i pravilan režim ishrane, u proseku izgube po 680 grama telesne težine dnevno, kaže dr Lazarević-Pejović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari