Da Srbija ide u lošem pravcu, smatra svaki drugi građanin, dok svaki treći ili 28 odsto ispitanika je mišljenja da država ide u pozitivnom smeru, rečeno je na okruglom stolu Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), Nacionalne koalicije za decentralizaciju i Nacionalnog demokratskog instituta na kojem su predstavljeni Indeks demokratičnosti izbora i istraživanje „Aktivizam građana u Srbiji“.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Po 22 odsto ispitanika, kako pokazuju rezultati ovog istraživanja, smatra da su mesta za donošenje odluka o budućnosti Srbije i njenih građana strane ambasade i premijer Srbije, dok je po 16 odsto njih odgovorilo da su to tajkuni i Vlada Srbije. Kada je reč o poverenju građana u institucije, na prvom mestu se nalazi ponovo vojska u koju veruje svaki drugi ispitanik, potom slede crkva sa 39 odsto, policija sa 38 odsto i Vlada Srbije 31 odsto. U predsednika države poverenja ima 27 odsto ispitanika, u skupštinu 20 odsto, dok medijima veruje svega 13 odsto građana.
Istraživanje pokazuje i da 50 odsto ispitanika podržava ulazak Srbije u Evropsku uniju, za razliku od 37 odsto onih koji misle suprotno. S druge strane, odnos prema NATO je i dalje znatno drugačiji. Protiv ulaska Srbije u ovu organizaciju je 73 odsto građana, dok je „za“ svega 12 odsto.
Objavljeni rezultati ukazuju i na to da je svaki treći ispitanik potpuno nezainteresovan za politiku, a prilikom izbora čak 58 odsto anketiranih kaže da se opredeljuju prema lideru stranke i da najčešće ne znaju ko je odbornik ili poslanik za koga glasaju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.