Svaki narod samo sam može da se oslobodi 1Foto: Medija centar

Svaka zemlja u regionu mora da shvati, da niko nije samo bio žrtva ili samo zločinac, da je mistifikacija svoje prošlosti put u zabludu, što, opet, samo donosi štetu sopstvenom društvu, blokira put ka funkcionalnoj demokratiji, i omogućava da stare elite, ratni profiteri i zločinci ostanu bitni.

Borba protiv toga, tih retorika moguća je samo obrazovanjem i kritičnim pogledom na sopstvenu istoriju. Kao što je slučaj s odnosom između Kosova i Srbije, i ova pitanja mogu se samo rešiti dijalogom – ističe u razgovoru za Danas Norbert Bekman-Dirkes, direktor Fondacije Konrad Adenauer u Beogradu.

Kako navodi, ljudska prava su osnova svake funkcionalne države, „ona su temeljna i bez njih ne može da se govori o demokratiji, o slobodi, o zaštiti života svakog građanina“.

– Ljudska prava se u nemačkom ustavu nalaze na samom početku nemačkog Osnovnog zakona. Znači, Nemačka je država koja stavlja ljudska prava, prava pojedinca, ispred svih ostalih prava, kao prioritetna prava. Ljudska prava su onaj deo našeg nemačkog ustava koji se ne može menjati, ni putem glasanja u parlamentu. To je lekcija koju je Nemačka naučila iz istorijskog iskustva, iz Drugog svetskog rata, ukazuje Bekman-Dirkes.

Svaki narod samo sam može da se oslobodi 2* Ali vidimo da se ljudska prava svakodnevno krše u celom svetu, od Venecuele, Kine, Sirije, Iraka… Zašto se međunarodna zajednica, tu mislim na EU i SAD, više ne uključi i pomogne građanima tih zemalja?

– Do toga se, skoro uvek, dođe kada ljudska prava nisu na prvom mestu jedne države, već je to ideologija. Kada se prava i zaštita prava svakog pojedinca ruše s opravdanjem da vredi samo dobrobit nacije i države, a ne i građana. S druge strane, istorijsko iskustvo nam govori da strane intervencije nisu donele pozitivne rezultate. Svaki narod samo sam može da se oslobodi, sam da postavi poredak u svojoj državi, po svojoj volji. Ali, iz svojih sopstvenih snaga.

* Nacionalizam sve više jača u EU. Kako vidite uspon ekstremne desnice u Evropi?

– Ekstremna desnica pokušava da ponudi jednostavne odgovore na teška pitanja, i da sugeriše iluziju da svako ima pravo na ponos baziran na nečemu što je, praktično, besplatno, i za šta niko od nas ništa nije učinio u svom životu: na poreklo. Danas, kada su samouverenje, zadovoljstvo i samopoštovanje naroda oštećeni, ljudi su u potrazi za nečim drugim, i ponos je upravo to. Desničari obezbeđuju ponos kroz nacionalizam i diskriminaciju drugih. To nije rešenje. To upravo stvara nove probleme i ubrzava propast nacije.

* Dijalog Beograda i Prištine je trenutno zaustavljen. Da li uopšte možemo da očekujemo dogovor Srbije i Kosova u bliskoj budućnosti, pogotovo što se vlast u Prištini promenila, a takse još nisu ukinute?

– Beograd i Priština nemaju drugu opciju nego dijalog, to je i pozicija Evropske unije. Konfrontacija, blokade i carine nisu rešenje. Nažalost, aktuelna situacija samo pogoršava proces normalizacije. Znate, na kraju, ipak morate razgovarati sa komšijom. Kada će to biti, zavisi od Beograda i Prištine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari