U Demokratskoj Republici Kongo kontinuirano, u najkrvavijem sukobu od Drugog Svetskog rata koji traje već deceniju, svakog meseca biva ubijeno 45.000 ljudi, a polovina njih su deca, navodi se u najnovijem istraživanju. Međunarodni spasilački komitet (IRC) saopštio je da bolest i glad dodatno pogoršavaju situaciju i da je kao posledica toga od početka drugog rata u Kongu 1998.
U Demokratskoj Republici Kongo kontinuirano, u najkrvavijem sukobu od Drugog Svetskog rata koji traje već deceniju, svakog meseca biva ubijeno 45.000 ljudi, a polovina njih su deca, navodi se u najnovijem istraživanju. Međunarodni spasilački komitet (IRC) saopštio je da bolest i glad dodatno pogoršavaju situaciju i da je kao posledica toga od početka drugog rata u Kongu 1998. umrlo je 5.4 miliona ljudi, što je jednako ukupnom broju stanovnika Nemačke. Iako je rat zvanično završen 2002, malarija, dijareja, pneumonija i pothranjenost i danas odnose hiljade ljudskih života.
Studija u kojoj je učestvovalo 14.000 domaćinstava širom Konga između januara 2006. i aprila 2007. otkrila je da su gotovo polovina svih stradalih bila deca ispod pet godina, koji čine 19 odsto stanovništva. „Povećana stopa bolesti verovatno je povezana sa socijalnim i ekonomskim poremećajima kao posledica sukoba, uključujući i loše stanje zdravstvenog sistema, kvalitet hrane, dotrajalost infrastrukture i raseljavanje stanovništva. Deca su naročito osetljiva na ovakve životne uslove“, navodi se u istraživanju.
Kongo je pretrpeo dve strane invazije i građanski rat od genocida u susednoj Ruandi koji se proširio širom granica 1994, usled čega je u zemlju izbeglo više od milion Huta iz Ruande. Godine sukoba rezultat su miliona napuštenih domaćinstava. Često se dešavalo da su ljudi nalazili utočište u šumama u kojima su mnogi i umrli. Oni koji su se vratili kućama našli su uništene izvore vode, bolničke klinike i farme. Bande pljačkaša naoružanih muškaraca odgovorne su za masovna silovanja, naročito na istoku zemlje, a ženama u tom području bilo je otežano da se upućuju na polja s hranom.
Prekjuče su se pojavile i nove nade da bi konflikt na istoku mogao konačno da se privede kraju pošto su vlada i oružane grupe izrazile spremnost da potpišu mirovni dogovor. Ipak, sporazum direktno ne daje odgovor na to kako pomiriti dve najvažnije oružane struje, pobunjenike plemena Tutsi pod vođstvom generala Laurenta Nkunde, koji je ne poternici zbog ratnih zločina i pobunjenika plemena Hutu, koji su vodeći uzrok nestabilnosti. Kongo je jedna od 11 zemalja u kojima 20 odsto dece ne doživi petu godinu, saopštio je juče Unicef.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.