U Sedmom višem sudu u Istanbulu juče je počelo suđenje u odsustvu četvorici bivših zapovednika izraelske vojske, uključujući nekadašnjeg načelnika generalštaba Gabija Aškenazija, pod optužbom za ubistvo devetorice Turaka na brodu Mavi Marmara, koji se 2010. uputio u Gazu.


Turski državni tužilac za svakog od optuženih pojedinačno traži zatvorsku kaznu veću od 18.000 godina „za umešanost u ubistvo devetoro i ranjavanje više od 50 Turaka“. Pored Aškenazija, optuženi su bivši komandant mornarice Eliezer Marom, bivši komandant vazduhoplovnih snaga Amos Jadlin i nekadašnji šef obaveštajne službe vazduhoplovstva Avišej Levi. Kao što se i očekivalo, optuženi se nisu pojavili na ročištu, a sudija je saslušao iskaz tužilaca.

Ovo suđenje će biti još jedan test odnosa između Turske i Izraela, nekadašnjih strateških partnera, koji su svojevremeno delili informacije obaveštajnih službi i izvodili zajedničke vojne vežbe, ocenjuju analitičari. Izrael je sudski postupak odbacio kao „šou-suđenje“ i „političko pozorište“.

„Suđenje u slučaju Mavi Marmara u Istanbulu očito potpada pod kategoriju ‘šou suđenja’; ono nema nikakve veze ni sa zakonom ni sa pravdom“, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Izraela i dodaje da suđenje predstavlja propagandu, kao i da je u interesu Turske da se ovo pitanje reši kroz bilateralni dijalog. Zvaničnik turskog ministarstva spoljnih poslova odbacio je stav Izraela i naglasio da je incident sada stvar pravosuđa.

Ionako poljuljani odnosi između jevrejske države „i njenog nekada jedinog muslimanskog saveznika“, piše istanbulski Tudejs zaman postali su još zategnutiji kada su izraelski marinci u maju 2010. izvršili upad na brod Mavi Marmara. Napori Sjedinjenih Država da pomire dve dve regionalne sile, budući da je njihova saradnja potrebna Vašingtonu u kontekstu promena koje su zahvatile Bliski istok, nisu do sada urodili plodom.

Turska je proterala izraelskog ambasadora i zamrzla vojnu saradnju s Tel Avivom, pošto su UN u septembru prošle godine izdale saopštenje o incidentu na brodu Mavi Marmara. Ovo saopštenje je trebalo da podstakne dve države na pomirenje, ali je na kraju samo produbilo jaz između njih zaključkom da je Izrael neracionalno primenio silu, a da je blokada Gaze zakonita.

Turska od Izraela zahteva zvanično izvinjenje, kompenzaciju za ranjene i porodice ubijenih, kao i da se ukine blokada Gaze. Izrael je izrazio spremnost da se izvini pod određenim uslovima i ponudio „humanitarni fond, preko koje ranjeni i porodice ubijenih mogu da dobiju kompenzaciju“, ali je odbacio zahtev da prekine blokadu Gaze smatrajući to svojim suverenim pitanjem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari