Zahvaljujući aktivnostima Radne grupe za praćenje stanja životne sredine i finansijskoj pomoći resornih ministarstava i Rudarsko-topioničarskog basena Bor, zaštita životne sredine u ovom gradu i okolini sve je bolja, ocena je Radne grupe za praćenje stanja životne sredine i realizaciju akcionih planova i projekata za rešavanje problema životne sredine u Boru. Ovo je ilustrovano činjenicom da su u proteklih godinu dana u borskoj topionici ugrađena četiri mokra i dva suva elektrofiltera, čime je aerozagađenost smanjena dvostruko, takođe su montirane i tri automatske stanice za kontrolu vazduha i urađena sanacija dve brane flotacijskog jalovišta Veliki Krivelj.
Ministarstvo za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje i Ministarstvo rudarstva i energetike obezbedili su po 20 miliona dinara za hitnu sanaciju najugroženijeg dela kolektora kriveljskog jalovišta, a usvojen je i novi Akcioni plan za smanjenje aerozagađenja sa preciznijim obavezama Basena Bor sve do izgradnje nove topionice.
Kako prenosi Služba za odnose sa javnošću RTB Bor, na sastanku Radne grupe čulo se i da do 31. marta Borski kombinat bakra i Institut za rudarstvo i metalurgiju treba da se dogovore o prenosu imovine i staranju o kolektoru flotacijskog jalovišta i brane Veliki Krivelj do početka i nakon sanacije. Uporedo sa realizacijom programa Svetske banke radiće se i projekat nove tehnologije za odlaganje jalovine u vidu paste u stari površinski kop u Boru, zaključeno je na sastanku Radne grupe za praćenje stanja životne sredine u Boru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.