Sve četiri niške gimnazije pisale Ministarstvu prosvete: Uklonite diskriminacione odredbe ili ćemo na sud i pred međunarodne organizacije 1Zgrada gimnazija Stevan Sremac i Bora Stanković: Foto Nikola Doderović

Sve četiri niške gimnazije pozvale su danas Ministarstvo prosvete da preduzme mere kako bi se uklonile diskriminacione odredbe iz Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u prosveti i najavile da će u suprotnom zaposleni biti prinuđeni da zaštitu prava potraže pred „Ustavnim sudom i drugim nadležnim institucijama, uključujući i međunarodne organizacije za zaštitu radnih prava“.

Oni su izrazili neslaganje sa većinom članova Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u školama i domovima učenika koji su danas, 30. januara, potpisali predstavnici tri od četiri reprezentativna sindikata obrazovanja sa ministarkom prosvete Slavicom Đukić Dejanović.

U potpisu zahteva za zaštitu ustavnih prava zaposlenih su nastavnici Prve niške gimnazije „Stevan Sremac“ i gimnazija „Bora Stanković“ , „Svetozar Marković“ i „9. maj“.

Oni su kao posebno spornu naveli odredbu po kojoj će jubilarne nagrade za članove sindikata biti isplaćene u punom iznosu od 100 odsto dok će zaposlenima koji nisu članovi sindikata one biti isplaćene u umanjenom iznosu od 50 odsto.

foto, saopstenje niskih gimnazija, foto niske gimnazije

Dodali su da je veoma sporna i odredba da će se članovima sindikata isplaćivati iznos od tri otpremnine prilikom odlaska u penziju, dok će se zaposlenima koji nisu članovi sindikata isplaćivati dve otpremnine.

U zahtevu se traži da se svim zaposlenima u prosveti jubilarne nagrade i otpremnina prilikom odlaska u penziju isplaćuju pod istim uslovima, bez obzira na članstvo u sindikatu.

„Ovakve odredbe predstavljaju direktnu diskriminaciju zaposlenih u prosveti i grubo kršenje Ustava Republike Srbije, koji garantuje jednakost svih građana pred zakonom. Ustavna i zakonska prava koja se krše ovom odredbom su: Član 21. Ustava Republike Srbije koji garantuje da su svi pred zakonom jednaki i da je zabranjena svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, po bilo kom osnovu; Član 55. Ustava Republike Srbije koji garantuje slobodu sindikalnog organizovanja, ali i pravo da neko ne bude član sindikata bez trpljenja posledica po svoja radna prava; Član 18. Zakona o radu Republike Srbije koji zabranjuje bilo kakvu diskriminaciju zaposlenih, uključujući i onu zasnovanu na članstvu u sindikatu“, navodi se.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari