Sve lošiji rad srpskog Tužilaštva 1

Broj optužnica Tužilaštva za ratne zločine opada, saradnja sa tužilaštvima u regionu je na nižem nivou nego pre nekoliko godina, Tužilaštvo nema dovoljno kapaciteta, sudije se premeštaju po drugim sudovima, javnost praktično ne može da sazna ništa o suđenjima, mnoge stvari se ne primenjuju iz Nacionalne strategije za procesuiranje ratnih zločina.

 Ovo je generalno stanje u Srbiji i srpskom Tužilaštvu za ratne zločine o čemu su na BIRN-ovoj regionalnoj konferenciji u Sarajevu govorili ekspert za međunarodno pravo Ivan Jovanović i Nemanja Stjepanović iz Fonda za humanitarno pravo (FHP).

Jovanović je podsetio da je srpsko Tužilaštvo dosad optužilo 184 osobe, od kojih je 37 oslobođeno a 72 lica su osuđena, od čega je skoro 90 odsto srpske nacionalnosti. Kako je objasnio, i pored toga što je Srbija „šampion“ po tim presudama, procesuiranje počinilaca ratnih zločina je lošije nego pre deset godina. On je, takođe, govorio o sporu Srbije i Hrvatske u vezi sa univerzalnom nadležnošću koju sprovode srpske vlasti, rekavši da Zagreb nije u pravu što negoduje zbog toga, što nije naišlo na odobravanje prisutnih u sali hotela Sarajevo.

Stjepanović je istakao da su suđenja za ratne zločine u Srbiji na najnižem nivou od 2003. kada je osnovano Tužilaštvo, dodajući da u poslednje tri godine nije bilo optužnice za zločine na Kosovu.
– Imamo 38 pravnosnažno okončanih predmeta, što je manje od tri predmeta godišnje. Tu je i zaštita srednjih i visokorangiranih počinilaca ratnih zločina – ukazao je Stjepanović i podsetio da je FHP podneo krivičnu prijavu protiv načelnika Generalštaba Vojske Srbije LJubiše Dikovića zbog njegovog učešća u zločinima na Kosovu, ali da Tužilaštvo ništa nije uradilo po pitanju te prijave. On je ukazao da mesecima ništa nije sprovedeno iz Nacionalne strategije za procesuiranje ratnih zločina, poput povećanja kapaciteta Tužilaštva.

Prisutnima je objasnio i trenutnu situaciju u vezi sa izborom novog tužioca za ratne zločine Srbije, tako što je pročitao glavne tačke programa prve kandidatkinje Snežane Stanojković, koja se zalaže za procesuiranje isključivo zločina nad Srbima, i poslednjeg od pet na listi kandidata Đorđa Ostojića, koji je imao najpravedniji program rada Tužilaštva u narednih pet godina. Učesnici skupa nisu bili oduševljeni, a čuo se i pokoji ironični osmeh.

Plavšić u hotel, žrtve na livadu

Goran Šimić, profesor Međunarodnog Univerziteta Sarajevo, počeo je svoje izlaganje pitanjem koji je smisao suđenja za ratne zločine. Ukazao je na slučaj Biljane Plavšić, koja je osuđena na 11 godina zatvora od strane Haškog tribunala zbog zločina nad licima nesrpske nacionalnosti i etničko čišćenje u BIH. Priznala je zločine, objasnio je, bila u švedskom zatvoru koji liči na hotel, jer ima bazen, saunu, teretanu… „Dok je ona uživala, stotine hiljada žrtava njenih dela živelo je na marginama društva. Biljana Plavšić u hotel, njene žrtve na livadu“, istakao je Šimić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari