Sve manje Britanki obavlja najznačajnije poslove, zaključak je godišnjeg izveštaja Komisije za jednakost i ljudska prava. U dokumentu pod nazivom Pol i moć navodi se da je broj Britanki na značajnim funkcijama značajno opao, budući da se samo 11 odsto njih nalazi na čelu velikih kompanija, dok u parlamentu ima 19,3 odsto žena.
Sve manje Britanki obavlja najznačajnije poslove, zaključak je godišnjeg izveštaja Komisije za jednakost i ljudska prava. U dokumentu pod nazivom Pol i moć navodi se da je broj Britanki na značajnim funkcijama značajno opao, budući da se samo 11 odsto njih nalazi na čelu velikih kompanija, dok u parlamentu ima 19,3 odsto žena. Ono što najviše zabrinjava jeste činjenica da se situacija pogoršava iz godine u godinu. Autori izveštaja naglašavaju da su u pojedinim sektorima zabeležene i pozitivne promene, ali da se one odigravaju suviše sporo. Tokom 2008. nije povećan broj žena na čelnim pozicijama u političkim strankama, medijskim kompanijama, kao i u kulturnim organizacijama. Situacija je bolja u nekoliko sektora, od kojih se izdvajaju lokalni parlamenti i univerziteti.
Nasuprot tome, procenjuje se da će biti potrebno najmanje 55 godina da žene ostvare jednakost sa muškarcima u oblasti pravosuđa, dok će Britanke postati ravnopravne sa svojim muškim kolegama u pravosuđu tek za 73 godine. Kao mogući razlog za takvu situaciju navode se pojedini tradicionalni stereotipi o podeli uloga u društvu. „Radna mesta utemeljena u vremenu kada su majke ostajale kod kuće, a očevi izdržavali porodicu nametnula su brojne prepreke za žene da dosegnu čelne pozicije u društvu“, smatra Nikola Bruer, zvaničnik Komisije za jednakost i ljudska prava.
On naglašava da to nikako ne znači da su žene manje talentovane od muškaraca. Naprotiv, podaci pokazuju da učenice srednjih škola uglavnom postižu bolje rezultate na testovima znanja od svojih vršnjaka, a veliki broj njih stekne i fakultetsko obrazovanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.