Nastavno- naučno veće i Savet Medicinskog faklulteta u Nišu juče su jednoglasno odbacili optužbe da su rad i diplome studijske grupe za medicinske tehničare na toj visokoškolskoj ustanovi „nelegalne“, kako su prethodno tvrdili Ministarstvo prosvete i Granski sindikat prosvete UGS Nezavisnost.
Nastavno- naučno veće i Savet Medicinskog faklulteta u Nišu juče su jednoglasno odbacili optužbe da su rad i diplome studijske grupe za medicinske tehničare na toj visokoškolskoj ustanovi „nelegalne“, kako su prethodno tvrdili Ministarstvo prosvete i Granski sindikat prosvete UGS Nezavisnost.
„Postupak upisa i obrazovanja studenata za zvanje medicinske sestre zasnovan je na zakonitim odlukama Medicinskog fakulteta, Univerziteta i Ministarstva prosvete i sporta. Sve aktivnosti u vezi sa formiranjem i radom ove studijske grupe su od početka do danas zakonite, a Medicinski fakultet će intenzivirati nastojanja da se naziv „strukovna medicinska sestra (tehničar)“ primeni na sve studente od početka studija. Nastavno-naučno veće i Savet odbacuju optužbe protiv Medicinskog fakulteta i dekana Milana Višnjića, koje su paušalne, proizvoljne, neargumentovane i ne odgovaraju stvarnoj situaciji na fakultetu“, zaključili su NNV i Savet na zajedničkoj sednici.
U Luganu sve po zakonu
Na ovom skupu je informacija da je i u „slučaju“ studiranja na niškom Medicinskom fakultetu preko Lugana u Švajcarskoj sve strogo po zakonu. Kako je rečeno, sve nepravilnosti koje su utvrđene u upravnom nadzoru 2004. godine otklonjene su upravo dolaskom novog fakultetskog rukovodstva na čelu sa Višnjićem. Od tada u Luganu postoji samo agencija koja obavlja pripremu stranih studenata za studiranje na niškom Medicinskom fakultetu, studije traju regularnih pet godina (umesto ranijih tri i po), a nastava i polaganje ispita su isključivo u Nišu (umesto ranije nezakonite nastave i polaganja ispita u inostranstvu).
Pojedini predstavnici UGS Nezavisnost su pozivajući se na izveštaj o upravnom nadzoru Komisije Ministarstva prosvete iz aprila 2004. godine nedavno optužili dekana Višnjića i fakultet da su 2003/4 godine upisali 80 studenata na Studijskoj grupi diplomiranih medicinskih tehničara (sestara) bez odborenja Ministarstva prosvete, kao i pre izmene Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojom bi se uveo takav naziv (zanimanje). Nakon toga je grupa tih studenata upisanih 2003/4 godine uputila peticiju nadležnima i široj javnosti, ističući da imaju velike probleme „u vezi sa priznavanjem takvog zvanja i diploma“. Reagujući na peticiju, početkom ovog meseca je i Ministarstvo prosvete zaključilo da se diplome svršenih studenata sa ove studijske grupe „ne mogu smatrati validnim“.
– Ministarstvo u ovom dopisu ističe da „nisu validne“ diplome studenata upisanih 2004/5 i 2005/6 godine, a mi ih tih godina uopšte nismo upisivali. Očigledno je da neko želi da napravi aferu Indeks i na našem fakultetu iako je sve u vezi sa formiranjem ove studijske grupe zakonito i čisto kao suza. Osim toga, ovakve studijske grupe postoje i na medicinskim fakultetima u Novom Sadu i Kragujevcu, a nikome ne pada na pamet da ih proglasi nelegalnim. Zbog jednog bivšeg i jednog sadašnjeg radnika fakulteta (Zorana Đorđevića i Radomira Vučetića), koji su govorili na konferenciji za novinare i pisali ministarstvu, mi se sada bavimo izmišljenim aferama, koje su neki mediji plasirali na senzacionalistički način – rekao je dekan Višnjić, koji je ranije ocenio da iza napada na njega i fakultet stoje „politika“ i „lični interesi“.
Dekan Višnjić je odbacio zahteve pojedinih članova NNV i Saveta da Medicinski fakultet zatraži ostavku ministra prosvete Slobodana Vuksanovića, uz obrazloženje da je „ministar već odlazeći“.
Odlučeno je i da budu tuženi svi koji su iznosili optužbe protiv dekana Višnjića i fakulteta u vezi sa ovom studijskom grupom, ali i drugim navodnim aferama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.