Za okruglim stolom u Kancleramtu u Berlinu juče su poslednji put jedno do drugog sedeli kancelar Angela Merkel i njen dosadašnji zamenik, vicekancelar Franc Mintefering. Od sledeće srede na njegovom mestu biće novi nemački vicekancelar i aktuelni, „stari“, ministar spoljnih poslova Frank Valter Štajnnmajer.
Za okruglim stolom u Kancleramtu u Berlinu juče su poslednji put jedno do drugog sedeli kancelar Angela Merkel i njen dosadašnji zamenik, vicekancelar Franc Mintefering. Od sledeće srede na njegovom mestu biće novi nemački vicekancelar i aktuelni, „stari“, ministar spoljnih poslova Frank Valter Štajnnmajer.
Franca Minteferinga će na mestu saveznog ministra za rad zameniti Olaf Šolc, dosadašnji „poslovođa“ Socijaldemokratske partije u Bundestagu. Angela Merkel je za Bild izjavila da će velika koalicija izdržati do 2009, te da novi izbori nisu na dnevnom redu. Reorganizaciju kabineta Kancleramt želi da protumači kao rutinsku stvar.
Između „velikih koalicionara“, međutim, sve je veći jaz kako se bliže izbori. Iza druge „velike koalicije“ u posleratnoj Nemačkoj je, doduše vrlo uspešno, prvo poluvreme: stope rasta i izvoza i dalje su izvanredne, a broj nezaposlenih spustio se s pet na oko 3,5 miliona. Međutim, krupnih nesporazuma je sve više (po pitanju Agende 2010, ili privatizacije železnice, na primer), a ako ih nema forsiraju se sitniji.
Prvo je Volfgang Tirse (SPD), bez ikakve potrebe, uvredio veliku ikonu CDU, bivšeg kancelara Helmuta Kola, rekavši: „Svoju ženu ostaviti da sedi u mraku u Ludvigshafenu, kao što je to učinio Helmut Kol, nije nikakav ideal“. Time je Tirse rekao da je Hanelor Kol morala sama provoditi dane u mraku, zbog svetlosne alergije od koje je neizlečivo patila, a da joj se muž suviše dugo bavio politikom.
Iz CDU su usledili zahtevi za Tirseovom ostavkom. Konačno, Tirse se pismeno izvinio Kolu, što je ovaj prihvatio, i to baš na promociji svoje treće knjige memoara u Berlinu koja se odnosi na period od 1990. do 1994, politički vrhunac ovog političara. Interesantno je da se u ovom trećem tomu Merkelova pojavljuje samo tri puta, i to periferno, ali biće je više u četvrtom tomu, obećao je Kol.
Potom je bivši kancelar Šreder napao nekadašnju „Kolovu devojčicu“ zbog njene spoljne politike prema Rusiji, prigovorivši joj veliku emocionalnost uslovljenu njenom „DDR-biografijom“. Merkelova je ovih dana u defanzivi, jer joj je i samoj postalo jasno kakve je probleme izazvala u kompleksnim odnosima s Kinom, kada je u septembru primila tibetanskog duhovnog vođu dalaj lamu. Šreder je, inače, ovaj njen korak nazvao apsolutno pogrešnim. U redovima CDU vlada, pak, veliko nezadovoljstvo i što je Štajnmajer otvoreno kritikovao tzv. tibetansko-kinesku politiku Angele Merkel.
U Šrederovoj kritici ruske politike Angele Merkel krije se, pak, više zapaljivog štofa. Šreder je prošlog petka, naime, na jednoj gala večeri u Berlinu, koju je organizovala „Quandt-Stiftung“, bio glavni govornik i bez uvijanja napao svoju naslednicu zbog „retoričkih zidova“ prema Rusiji. Prema onome što je objavljeno u Handelsblatu Šreder je izjavio: „Može se filozofirati o energetskoj politici povezanoj s vrednostima, ali ono što nam je stvarno potrebno je gas“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.