Svaka treća osoba u svetu ima povišen krvni pritisak, a u Srbiji svaka druga. Zabrinjava što je među njima sve više mladih.
Iako se može izbeći i uspešno lečiti, broj obolelih poslednjih godina neprekidno raste. Ovih dana, svetski i domaći kardiolozi u Beogradu, razmatraju kako da se borimo protiv hipertenzije. Ne boli i ne daje simptome. Ne bira. Pogađa i muškarce i žene. Lekari visok krvni pritisak nazivaju tihi ubica, jer ugrožava srce, mozak.
„Često mladi ljudi dođu sa nekom komplikacijom i možemo da kažemo danas da svaki treći pacijent koji dođe zbog hipertenzije, već ima oštećenje organa, odnosno on je već zakasnio da se spreče komplikacije“, kaže Marija Zdravković, kardiolog iz KBC „Bežanijska kosa“.
Glavobolju, malaksalost, zujanje u ušima, ne zanemarujte. To ne zanemaruju ni lekari, udružuju se na evropskom nivou, ne bi li nešto promenili.
„Hipertenzija je uzrok 50 odsto svih srčanih udara i 15 odsto srčanih smrti. Iako se sve ovo zna, svega 40 odsto pacijenata kontroliše pritisak“, kaže prof. dr Konstadinos Cufis, predsednik Evropskog udruženja za hipertenziju.
Kaže da je razvijena mreža udruženja za hipertenziju u svim evropskim zemljama, a da je srpsko udruženje jedno od najaktivnijih.
„Sam cilj udruženja je edukativna aktivnost, koju sprovodimo na dva polja – na edukaciji lekara, a sa druge strane kroz niz akcija koje sprovodimo svakodnevno u razgovoru sa našim pacijentima, i na aktivnostima koje se rade na merenju krvnog pritiska, saveta i edukacije“, kaže dr Dragan Lović, predsednik Udruženja za hipertenziju Srbije.
„Pokušavamo da poboljšamo uslove za decu, da im obezbedimo više fizičke aktivnosti, bolju hranu, manje soli“, kaže Piter Nilson, kardiolog iz Švedske.
U junu na kongresu u Barseloni stižu nove preporuke za lekare širom Evrope. Tada će se znati i šta će menjati u lečenju pacijenata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.